Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-06-06| Teledetekcja

Near Space Labs proponuje zdjęcia z balonu stratosferycznego zamiast z samolotu czy satelity

Amerykańska firma Near Space Labs ogłosiła dostępność Swifty 3 – floty balonów stratosferycznych przeznaczonych do obrazowania Ziemi w wysokiej rozdzielczości.


Near Space Labs proponuje zdjęcia z balonu stratosferycznego zamiast z samolotu czy satelity <br />
fot. Near Space Labs
fot. Near Space Labs

Swifty 3 to połączenie meteorologicznego balonu stratosferycznego z autorskimi sensorami teledetekcyjnymi. Jak zapewniają pomysłodawcy, system udało się dopracować do tego stopnia, że po złożeniu zmieści się bagażniku samochodowym. To pozwala zaś na jego sprawne przewiezienie do ustalonej lokalizacji i uruchomienia zbierania danych krótko po otrzymaniu zlecenia.

Balon operuje na około dwukrotnie wyższym pułapie niż samoloty pasażerskie, jego wykorzystanie nie koliduje zatem z ruchem lotniczym. Wśród jego zalet Near Space Labs wymienia także niewielki koszt platformy, co przekłada się też na atrakcyjną cenę pozyskania danych.

Platformę cechuje ponadto zerowe zużycie paliwa. Balon porusza się bowiem wyłącznie siłą wiatrów atmosferycznych. Oczywiście przed startem ich siła i kierunek są szczegółowo analizowane, tak aby Swifty 3 poruszał się wzdłuż zaprogramowanej wcześniej ścieżki.

Jeśli chodzi o możliwości teledetekcyjne, to balony te są w stanie pozyskiwać zdjęcia w rozdzielczości 10 cm. W pojedynczym nalocie mogą zobrazować powierzchnię od 400 do 1000 km kw.

W ocenie pomysłodawców balony te sprawdzą się np. w zarządzaniu kryzysowym, monitorowaniu infrastruktury, ochronie przyrody czy w branży ubezpieczeniowej.

– Swifty 3 zaprojektowaliśmy z myślą o potrzebach naszych klientów w zakresie obrazowania – powiedział Ignasi Lluch, współzałożyciel i dyrektor ds. technologii w Near Space Labs. – Nowa generacja naszego robota pozwala nam szybko i skutecznie rozbudować naszą flotę, aby sprostać wymaganiom rynku. To z kolei pozwala nam oferować najbardziej elastyczne, opłacalne i konfigurowalne rozwiązanie do pozyskiwania obrazów na rynku – podkreśla.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS