Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-24| artykuł sponsorowany | Firma

Jak działają sprężyny gazowe? W jakich sektorach rynku sprawdzą się najlepiej?

Sprężyny to niepozorne elementy, które jednak w wielu sytuacjach okazują się wręcz niezastąpione. Mowa tutaj nie tylko o klasycznych modelach naciągowych i naciskowych, ale też o sprężynach gazowych. Jak działają te elementy? Co to jest sprężyna gazowa i gdzie się ją stosuje? Sprawdźmy!


Jak działają sprężyny gazowe? W jakich sektorach rynku sprawdzą się najlepiej?

Co to jest sprężyna gazowa, czyli jak działa siłownik?

Nie sposób przedstawić zastosowanie sprężyn gazowych, nie wyjaśniając wcześniej, co to jest sprężyna gazowa. Otóż mowa o elementach, które składają się z metalowego korpusu i wypełnione są gazem. Wskutek zwiększenia ciśnienia gazu dochodzi do wytworzenia siły.

Tak działają sprężyny, czyli tak naprawdę siłowniki gazowe, jak inaczej nazywa się te elementy. To części specjalistyczne, zatem zakupić można je tylko u fachowych firm. Jedną z nich jest Cloos, czyli firma oferująca sprężyny gazowe marki Lesjöfors.

Warto wskazać na to, że istnieją różne rodzaje sprężyn gazowych. Modele różnią się długością i szerokością, rodzajem czynnika i medium roboczego, maksymalnym ciśnieniem gazu, mocą i wieloma innymi parametrami. Standardowe modele to siłowniki pchające, czyli sprężyny gazowe rozciągane, jednak dostępne są także sprężyny gazowe ciągnące.

To produkty działające przeciwnie do sprężyn pchających. W tym przypadku powietrze nie zostaje ściskane, lecz dochodzi do jego zassania w stronę tłoka, kiedy tylko rozpocznie się oddziaływanie siły zewnętrznej. Sprężyny te stosuje się głównie wtedy, kiedy z przyczyn konstrukcyjnych nie jest możliwe wykorzystanie sprężyn rozciąganych.

Zastosowanie sprężyn gazowych

Wspomnieliśmy już, że siłowniki gazowe znajdują wiele zastosowań. Dzisiaj powszechnie wykorzystuje się je w wielu branżach. Jedną z pierwszych, która przychodzi na myśl, jest motoryzacja. Zastosowanie sprężyn gazowych w motoryzacji to zarówno montaż w samochodach, jak i w maszynach produkcyjnych i warsztatowych. Ponadto sprężyny gazowe są nieodłącznym elementem wszelkich klap, wielu drzwi, a także okien. Ułatwiają ich otwieranie i zamykanie. Wyposażone w funkcję tłumienia zapobiegają trzaskaniu.

Często sprężyny gazowe można spotkać w meblach, zwłaszcza tych biurowych. Są elementami systemów regulacji foteli czy biurek. Dzisiaj zastosowanie sprężyn gazowych w przedmiotach i urządzeniach codziennego użytku jest powszechne. Jednak jeszcze częściej korzysta się z nich w przemyśle. Większość maszyn i urządzeń budowlanych oraz remontowych wyposażona jest w elementy tego typu. Tym samym obecnie trudno wyobrazić sobie pracę na budowie bez sprężyn gazowych.

Jakościowe siłowniki gazowe

Dlaczego sprężyny gazowe są tak popularne? Na pewno jednym z powodów jest ich uniwersalność. Wszechstronne zastosowanie to jednak nie wszystko. Istotne jest też, że siłowniki gazowe są tanie w produkcji i eksploatacji. Ponadto mowa o elementach, które rzadko ulegają awariom. Wynika to między innymi z ich prostej budowy. Niemniej jednak, aby czerpać realną korzyść z użytkowania siłowników, trzeba znaleźć sprężyny najwyższej jakości.

Zalecamy sprawdzać jakość siłowników przed ich zakupem. Jak to zrobić, kupując części przez internet? Oczywiście poprzez sprawdzenie renomy producenta danych elementów. Warto sprawdzić, jakimi cieszy się opiniami. Kontroli powinno się poddać również sprzedawcę. Czy jest to doświadczona i sprawdzona firma? Jeśli tak, śmiało można kupować sprężyny i cieszyć się ich ponadprzeciętną funkcjonalnością.


«« powrót

Udostępnij:    


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS