Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-19| artykuł sponsorowany | Firma

Do czego służy tokarka?

Tokarka jest obrabiarką, celem urządzenia jest nadanie obrabianemu przedmiotowi ostatecznej formy poprzez skrawanie metalu. Dziś nowoczesne tokarki są urządzeniami CNC. Oznacza to, że operator je odpowiednio programuje, a następnie daną operację wykonuje komputer.


Do czego służy tokarka?

Jeśli chodzi o samo toczenie, to proces można przeprowadzić zarówno na powierzchni zewnętrznej przedmiotu, jak i w jego wnętrzu. Nowoczesne tokarki do metalu oferują wiele możliwości. Możliwe jest na przykład toczenie wykańczające, toczenie zgrubne, gwintowanie, wytaczanie czy obróbka czołowa.

Jak działa tokarka?

Sama obsługa tokarki jest stosunkowo łatwa. Wymagana jest jednak wiedza odnośnie sposobu jej użytkowania. Musimy wiedzieć, w jaki sposób umieścić w urządzeniu przedmiot, który zamierzamy obrobić. Zależnie od wielkości przedmiotu musimy użyć tokarki odpowiednich rozmiarów.

Do czego potrzebujesz tokarki?

Jeśli przymierzamy się do zakupu tokarki, to na samym początku musimy ustalić, do czego będzie nam ona potrzebna. Przede wszystkim ważne jest to, co zamierzamy ciąć. Być może wystarczy ci mała tokarka, jeśli jesteś hobbystą, który uczy się fachu wykonując proste przedmioty. Jeśli jednak zależy ci na cięciu metali i precyzyjnej dokładności, to będziesz potrzebować bardziej wszechstronnego urządzenia.

Tokarki nie bez powodu nazywa się matkami obrabiarek. Są to bowiem najstarsze maszyny, których używano do obróbki metali. Mówi się, że tego typu urządzenia znali już… starożytni Egipcjanie (oczywiście ich zastosowanie było bardziej prymitywne), natomiast od początku XIX wieku zaczęto stosować je na szeroką skalę w Europie.

Pamiętaj, że podczas wyboru tokarki należy zwrócić uwagę na moc skrawania. Niektóre twardsze materiały mogą opierać się słabszym urządzeniom. Do najbardziej złożonych zadań należy wykorzystać bardziej zaawansowane maszyny. Jeśli natomiast chcemy produkować małe i nieskomplikowane przedmioty ze stali nierdzewnej, to wystarczy nam prosta tokarka.

Najlepiej zastanowić się, do czego konkretnie będzie nam potrzebne to urządzenie. Następnie zapoznajmy się z tokarkami dostępnymi na rynku i wybierzmy tą, która najlepiej nada się do wykonania wyznaczonych przez nas zadań. Miejmy również na uwadze to, że w przypadku tokarek cena często idzie w parze z jakością. Dlatego warto dobrze zapoznać się z opisem danego urządzenia.

Zachowaj odpowiednie środki ostrożności

Podczas korzystania z urządzenia musimy pamiętać o kilku istotnych rzeczach związanych z bezpieczeństwem.

  • do czyszczenia metalowych wiórów używajmy szczotki, a nie dłoni,
  • obrabiany przedmiot powinien być podtrzymywany za pomocą uchwytu, tutaj również absolutnie nie powinniśmy używać dłoni,
  • przed rozpoczęciem pracy ustaw wszystko odpowiednio, podczas pracy maszyny niczego już nie reguluj,
  • podczas pracy używaj gogli, aby nic nie dostało się do twoich oczu,
  • przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że wszystkie części tokarki zostały dobrze dokręcone,
  • nie pracuj na tokarce w luźnych ubraniach, mogą się one wkręcić w urządzenie,
  • nie kładź na urządzeniu żadnych narzędzi, gdy jest włączone.


«« powrót

Udostępnij:    


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS