wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-13| GNSS, Geodezja

Krok bliżej uruchomienia precyzyjnej usługi Galileo

Usługa wysokiej dokładności (HAS) europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo jest o istotny krok bliżej od inicjalnego uruchomienia.


Krok bliżej uruchomienia precyzyjnej usługi Galileo

To zasługa opublikowania opracowania zatytułowanego „Galileo High Accuracy Service Signal-In-Space Interference Control Document”, który zawiera szczegółową specyfikację tej usługi. Wprawdzie dla przeciętnego użytkownika Galileo wydarzenie to może wydawać się mało istotne, ale dla producentów sprzętu GNSS ma bardzo duże znaczenie. Wreszcie mogą oni bowiem implementować obsługę tego serwisu w swoich odbiornikach satelitarnych.

Co potrafi HAS?

Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami Agencji UE ds. Programu Kosmicznego (EUSPA) inicjalne uruchomienie HAS ma nastąpić jeszcze pod koniec tego roku. Usługa będzie oferować bezpłatne korekty PPP (Precise Point Positioning), które kompatybilnym odbiornikom pozwolą wyznaczać pozycję z dokładnością około 2 decymetrów na całym świecie. Dzięki temu – w ocenie EUSPA – serwis znajdzie szerokie zastosowanie np. w rolnictwie precyzyjnym, transporcie, robotyce, budownictwie czy w geodezji.

Korekty HAS będą nadawane zarówno na satelitarnym sygnale E6b, jak i przez internet.

– Galileo będzie pierwszą konstelacją GNSS zdolną do świadczenia usług o wysokiej dokładności bezpośrednio przez sygnał w kosmosie – wyjaśnia Guerric Pont, kierownik ds. usług Galileo w EUSPA. – Jest to wyjątkowe, ponieważ zazwyczaj usługi o wysokiej dokładności bazują na danych satelitarnych i atmosferycznych pochodzących od zewnętrznych dostawców, ale nie bezpośrednio z konstelacji GNSS – podkreśla.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS