wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-12| Firma

Zabytkowe mapy zebrane przez polskich emigrantów zestawione w nowej publikacji

Blisko 600 stron, 828 map i planów oraz 14 atlasów – to bogata zawartość katalogu zabytkowych zbiorów kartograficznych przygotowanego przez Archiwa Państwowe we współpracy z Towarzystwem Historyczno-Literackim i Biblioteką Polską w Paryżu.


Zabytkowe mapy zebrane przez polskich emigrantów zestawione w nowej publikacji
Zabytkowe mapy zebrane przez polskich emigrantów zestawione w nowej publikacji

Oficjalna prezentacja publikacji pt. „Katalog Zbioru Kartograficznego Towarzystwa Historyczno-Literackiego Biblioteki Polskiej w Paryżu (t. I)” odbyła się 10 maja w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.

Książka zawiera część zbiorów kartograficznych Biblioteki Polskiej w Paryżu gromadzonych od XIX wieku przez przedstawicieli polskiej emigracji. Łącznie liczy ona aż 6 tys. kartografików, ale do tomu I wybrano nieco ponad 800 z nich. Znajdziemy tam mapy, plany miast, plany bitew oraz atlasy publikowane od końca XV do końca XVIII wieku. Zbiory te są o tyle cenne, że na co dzień przechowywane są we Francji. Polscy odbiorcy mają zatem do nich ograniczony dostęp.

Ale dzięki opublikowanemu właśnie katalogowi teraz się do zmieni. Jest on bowiem dostępny nie tylko w wersji drukowanej, ale również elektronicznej. Można ją bezpłatnie pobrać ze strony Archiwów Państwowych.

– Kolekcja map przechowywana w Bibliotece Polskiej w Paryżu powstała głównie z darów emigrantów – mówi dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu Kazimierz Piotr Zaleski. – Jest to więc jedyna w swoim rodzaju kolekcja emigracyjna, której różnorodność i bogactwo widoczne i dostępne jest dzięki powstałemu katalogowi – wyjaśnia. – Prace nad inwentaryzacją tego zbioru zaczęły się w 2008 roku. Ich celem na początku była całkowita inwentaryzacja map. Po zakończeniu tych prac powstał jednak pomysł sporządzenia katalogu i udostępnienia go – mówi z kolei Zbigniew Dyrdoń, autor publikacji, pracownik Archiwum Narodowego w Krakowie.

Katalog zdobył nominację do nagrody w konkursie Najpiękniejsze Polskie Książki 2021 w kategorii: katalogi i wydania bibliofilskie. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w maju podczas Warszawskich Targów Książki.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS