|2022-05-10|
Geodezja, Prawo
Rząd chce ułatwić inwestycje liniowe, w tym procedury geodezyjne
W rządowych planach legislacyjnych pojawiła się ustawa, która ma usprawnić realizację inwestycji liniowych w Polsce. Znajdą się w niej zmiany również w zakresie geodezji.
Na razie przepisy te zasygnalizowano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów (pod numerem UD375), nie znamy zatem jeszcze konkretnych propozycji szykowanych rozwiązań prawnych.
Usprawnienia ma wprowadzić projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw. Jak wyjaśniono na stronie Rady Ministrów, nad przepisami tymi pracuje międzyresortowy zespół pod przewodnictwem ministra klimatu i środowiska, który zidentyfikował główne bariery w realizacji inwestycji publicznych, w szczególności drogowych, kolejowych, wodnych i przeciwpowodziowych. Szykowane przepisy mają problemy wskazane przez to gremium wyeliminować.
Oświadczenie geodety jeszcze przez weryfikacją
Z punktu widzenia branży geodezyjnej najciekawsza propozycja dotyczy przygotowywania map z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Obecnie obowiązujące przepisy dopuszczają, że opracowania te muszą być albo opatrzone urzędową klauzulą, albo zawierać oświadczenie ich wykonawcy potwierdzające przyjęcie pracy geodezyjnej do zasobu. Rząd chce jednak, by procedura ta stała się jeszcze łatwiejsza.
Dopuszczalne będzie bowiem dołączenie do mapy oświadczenia wykonawcy o złożeniu do właściwego organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej zawiadomienia o przekazaniu wyników zgłoszonej pracy geodezyjnej. Geodeta będzie mógł zatem oddać swoje opracowanie klientowi jeszcze przed uzyskaniem pozytywnego wyniku weryfikacji. Ale taka procedura ma być dopuszczalna tylko w dwóch określonych przypadkach – przy składaniu zawiadomienia o zakończeniu budowy drogi albo wniosku o pozwolenie na użytkowanie drogi publicznej.
Łatwiejszy dostęp do EGiB dla GDDKiA
Drugie geodezyjne ułatwienie dotyczyć będzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA ma bowiem uzyskać łatwiejszy dostęp do baz ewidencji gruntów i budynków oraz rejestru cen nieruchomości. Na razie rząd nie precyzuje jednak, na czym zmiana ta ma polegać.
Szczegóły już wkrótce
Rada Ministrów ma przyjąć projekt tej ustawy jeszcze w II kwartale br. Wówczas rozpoczną się jej konsultacje publiczne i wtedy poznamy szczegóły proponowanych rozwiązań.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|