wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-10| Geodezja, Prawo

Rząd chce ułatwić inwestycje liniowe, w tym procedury geodezyjne

W rządowych planach legislacyjnych pojawiła się ustawa, która ma usprawnić realizację inwestycji liniowych w Polsce. Znajdą się w niej zmiany również w zakresie geodezji.


Rząd chce ułatwić inwestycje liniowe, w tym procedury geodezyjne

Na razie przepisy te zasygnalizowano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów (pod numerem UD375), nie znamy zatem jeszcze konkretnych propozycji szykowanych rozwiązań prawnych.

Usprawnienia ma wprowadzić projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw. Jak wyjaśniono na stronie Rady Ministrów, nad przepisami tymi pracuje międzyresortowy zespół pod przewodnictwem ministra klimatu i środowiska, który zidentyfikował główne bariery w realizacji inwestycji publicznych, w szczególności drogowych, kolejowych, wodnych i przeciwpowodziowych. Szykowane przepisy mają problemy wskazane przez to gremium wyeliminować.

Oświadczenie geodety jeszcze przez weryfikacją

Z punktu widzenia branży geodezyjnej najciekawsza propozycja dotyczy przygotowywania map z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej. Obecnie obowiązujące przepisy dopuszczają, że opracowania te muszą być albo opatrzone urzędową klauzulą, albo zawierać oświadczenie ich wykonawcy potwierdzające przyjęcie pracy geodezyjnej do zasobu. Rząd chce jednak, by procedura ta stała się jeszcze łatwiejsza.

Dopuszczalne będzie bowiem dołączenie do mapy oświadczenia wykonawcy o złożeniu do właściwego organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej zawiadomienia o przekazaniu wyników zgłoszonej pracy geodezyjnej. Geodeta będzie mógł zatem oddać swoje opracowanie klientowi jeszcze przed uzyskaniem pozytywnego wyniku weryfikacji. Ale taka procedura ma być dopuszczalna tylko w dwóch określonych przypadkach – przy składaniu zawiadomienia o zakończeniu budowy drogi albo wniosku o pozwolenie na użytkowanie drogi publicznej.

Łatwiejszy dostęp do EGiB dla GDDKiA

Drugie geodezyjne ułatwienie dotyczyć będzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA ma bowiem uzyskać łatwiejszy dostęp do baz ewidencji gruntów i budynków oraz rejestru cen nieruchomości. Na razie rząd nie precyzuje jednak, na czym zmiana ta ma polegać.

Szczegóły już wkrótce

Rada Ministrów ma przyjąć projekt tej ustawy jeszcze w II kwartale br. Wówczas rozpoczną się jej konsultacje publiczne i wtedy poznamy szczegóły proponowanych rozwiązań.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS