wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-05| Teledetekcja

Planet wzbogaca ofertę o satelitarne dane tematyczne

Amerykańska firma Planet znana jest głównie jako dostawca wysokorozdzielczych optycznych zobrazowań satelitarnych. Prezentując nowy produkt Planetary Variables, spółka oferuje także dane o środowisku na znacznie wyższych poziomach przetworzenia.


Planet wzbogaca ofertę o satelitarne dane tematyczne <br />
Produkt Land Surface Temperature (fot. Planet)
Produkt Land Surface Temperature (fot. Planet)

Wzbogacenie portfolio Planet o Planetary Variables było możliwe dzięki przejęciu w ubiegłym roku firmy VanderSat. Celem tej założonej w 2015 roku spółki było uproszczenie korzystania z zaawansowanych danych satelitarnych, tak aby pomóc w monitorowaniu upraw czy zjawisk hydrologicznych.

Jak wyjaśnia Planet, Planetary Variables to wstępnie przetworzone, dokładne źródła danych, które mierzą określone parametry powierzchni Ziemi. Pozwala to w ilościowy sposób uchwycić zmiany zachodzące na naszej plancie i sprawne podejmować na ich podstawie kompetentne decyzje. Dane Planetary Variables bazują na połączeniu obserwacji różnych publicznych sensorów satelitarnych – zarówno optycznych, jak i radarowych. Na razie dostępne są trzy kategorie tych produktów:

 • Soil Water Content – miara ilości wody na głębokości 5 cm dostępna w rozdzielczości 100 metrów,
 • Land Surface Temperature – temperatura radiacyjna powierzchni Ziemi w rozdzielczości 100 metrów,
 • Vegetation Biomass Proxy – względna miara biomasy nad powierzchnią gruntu z 10-metrowym pikselem.

Powyższe dane dostępne są w seriach czasowych dla całego świata, bez przesłonięcia chmurami.

Dotychczasowe doświadczenia firmy VanderSat pokazują, że tego typu bazy mają wiele praktycznych zastosowań. Klienci tej spółki wykorzystują je np. w zarządzaniu zasobami wodnymi, monitorowaniu suszy, badaniu stanu upraw, a nawet w przygotowywaniu złożonych produktów ubezpieczeniowych.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS