Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-05-05| Teledetekcja

Planet wzbogaca ofertę o satelitarne dane tematyczne

Amerykańska firma Planet znana jest głównie jako dostawca wysokorozdzielczych optycznych zobrazowań satelitarnych. Prezentując nowy produkt Planetary Variables, spółka oferuje także dane o środowisku na znacznie wyższych poziomach przetworzenia.


Planet wzbogaca ofertę o satelitarne dane tematyczne <br />
Produkt Land Surface Temperature (fot. Planet)
Produkt Land Surface Temperature (fot. Planet)

Wzbogacenie portfolio Planet o Planetary Variables było możliwe dzięki przejęciu w ubiegłym roku firmy VanderSat. Celem tej założonej w 2015 roku spółki było uproszczenie korzystania z zaawansowanych danych satelitarnych, tak aby pomóc w monitorowaniu upraw czy zjawisk hydrologicznych.

Jak wyjaśnia Planet, Planetary Variables to wstępnie przetworzone, dokładne źródła danych, które mierzą określone parametry powierzchni Ziemi. Pozwala to w ilościowy sposób uchwycić zmiany zachodzące na naszej plancie i sprawne podejmować na ich podstawie kompetentne decyzje. Dane Planetary Variables bazują na połączeniu obserwacji różnych publicznych sensorów satelitarnych – zarówno optycznych, jak i radarowych. Na razie dostępne są trzy kategorie tych produktów:

  • Soil Water Content – miara ilości wody na głębokości 5 cm dostępna w rozdzielczości 100 metrów,
  • Land Surface Temperature – temperatura radiacyjna powierzchni Ziemi w rozdzielczości 100 metrów,
  • Vegetation Biomass Proxy – względna miara biomasy nad powierzchnią gruntu z 10-metrowym pikselem.

Powyższe dane dostępne są w seriach czasowych dla całego świata, bez przesłonięcia chmurami.

Dotychczasowe doświadczenia firmy VanderSat pokazują, że tego typu bazy mają wiele praktycznych zastosowań. Klienci tej spółki wykorzystują je np. w zarządzaniu zasobami wodnymi, monitorowaniu suszy, badaniu stanu upraw, a nawet w przygotowywaniu złożonych produktów ubezpieczeniowych.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama