Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-04-27| Teledetekcja

Po trzech dekadach zmiana warty w poznańskiej geodezji

30 kwietnia po ponad 30 latach ze stanowiskiem dyrektora Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ żegna się Andrzej Krygier, który odchodzi na emeryturę. Nowym dyrektorem zostanie Aleksandra Zaława-Borowiak.


Po trzech dekadach zmiana warty w poznańskiej geodezji <br />
Andrzej Krygier
Andrzej Krygier
Po trzech dekadach zmiana warty w poznańskiej geodezji <br />
Aleksandra Zaława-Borowiak
Aleksandra Zaława-Borowiak

Z geodezją związane było całe życie zawodowe Andrzeja Krygiera. W 1967 roku ukończył on Technikum Geodezyjne, a w 1973 r. studia geodezyjne na Politechnice Warszawskiej.

W tym samym roku wrócił do stolicy Wielkopolski, by rozpocząć pracę w Zarządzie Geodezji i Gospodarki Terenami miasta Poznania, które w wyniku kolejnych reorganizacji w 1976 r. przekształciło się w Poznańskie Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne GEOPOZ. W maju 1981 r. Andrzej Krygier został naczelnym inżynierem tegoż przedsiębiorstwa, a w 1990 r. jego dyrektorem.

Po wolnych wyborach do Rady Miasta Poznania Andrzej Krygier spotkał się z prezydentem Wojciechem Szczęsnym-Kaczmarkiem, by przedstawić mu propozycję połączenia Poznańskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego GEOPOZ z Wydziałem Geodezji i Gospodarki Gruntami Urzędu Miejskiego. Pomysł został zaakceptowany i 1 lipca 1991 r. swoją działalność rozpoczął Zarząd Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ. Andrzej Krygier został jego dyrektorem, realizując jednocześnie zadania służby geodezyjnej miasta oraz będąc organem właściwym do prowadzenia spraw z zakresu gospodarki nieruchomościami.

Osiągnięcia i nagrody

Za czasów dyrektora Krygiera GEOPOZ mógł poszczycić się wieloma osiągnięciami. Wśród najważniejszych urząd ten wskazuje:

  • 1997 – Nagrodę ministra spraw wewnętrznych i administracji za pracę autorstwa J. Andrzejewskiego, B. Łoś, I. Winnowicz pt. „Opracowanie technologii i wykonanie numerycznej Mapy Miasta Poznania metodą fotogrametrii”.
  • 2005 – Prezentację Systemu Informacji Przestrzennej na XI Międzynarodowych Targach GEA 2005. Od 2006 r. GEOPOZ pełni rolę koordynatora w zakresie prowadzenia SIP, sukcesywnie go rozwijając.
  • 2008 – Moduł Systemu Adresowego – aplikację, która zapewniała realizację zadań z zakresu numeracji porządkowej nieruchomości i nazewnictwa ulic, usprawniała nadawanie numerów porządkowych i prowadzenie rejestru nazw oraz zasięgów ulic i placów na obszarze miasta.
  • 2010 – Otwarcie Sali Obsługi Klienta, która w jednym miejscu w pozwalała na uzyskanie informacji, składanie dokumentów, płatności i odbiór zamówionych materiałów. Salę dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wyposażono w klimatyzację i obszerną poczekalnię. Komfort obsługi zapewnił również system kolejkowy oraz możliwość umówienia wizyt przez internet.
  • 2012 – GEOPOZ przystąpił do międzynarodowego programu naukowego „Erasmus Mundus – Joint Doctorate for Business Intelligence”, którego celem było wspólne kształcenie doktorantów w przedmiocie technologii informatycznych.
  • 2018 – Uruchomienie e-usług publicznych w ramach projektu unijnego „Cyfryzacja i modernizacja zasobu geodezyjnego i kartograficznego Miasta Poznania…”. GEOPOZ utworzył portale z usługami on-line dla geodetów, rzeczoznawców majątkowych, komorników, projektantów, obywateli i przedsiębiorców.
  • 2018 – uruchomienie trójwymiarowego modelu miasta Poznania. GEOPOZ jako pierwszy w Polsce dostrzegł potrzebę budowy modelu 3D miasta zintegrowanego z wieloma bazami danych, dostępnego i podlegającego aktualizacji. Model ten otrzymał wyróżnienie podczas GISforum 2018 i nagrodę „Skrzydła IT w Administracji w 2019”.

Za te i inne osiągnięcia Andrzej Krygier był wielokrotnie nagradzany. W swojej karierze otrzymał m.in.: Srebrną i Złotą Odznakę za zasługi dla PPGK GEOPOZ, Honorową Odznakę Miasta Poznania, Srebrną Odznakę za zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii, Diamentową Odznakę Honorową Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Medal „Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis” oraz Medal Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego.

Nowa dyrektor GEOPOZ-u

1 maja stanowisko dyrektora GEOPOZ-u obejmie Aleksandra Zaława-Borowiak, która z instytucją tą związana jest od 2007 roku. Dzięki pracy na różnych stanowiskach zdobyła bogate doświadczenie przy tworzeniu i aktualizacji powiatowych baz danych: ewidencji gruntów i budynków, rejestru cen nieruchomości, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, obiektów topograficznych i szczegółowych osnów geodezyjnych. Dodatkowo prowadziła projekty związane z utworzeniem dla Poznania sieci uzbrojenia terenu w postaci obiektowej.

Od 2019 roku zajmowała stanowisko zastępcy kierownika Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Poznaniu, na którym nadzorowała prowadzenie powiatowych baz danych, w pełni wykorzystując swoją wiedzę i zdobyte umiejętności. Obecnie w GEOPOZ-ie pełni funkcję zastępcy dyrektora.

Aleksandra Zaława-Borowiak jest absolwentką Akademii Rolniczej we Wrocławiu na kierunku geodezja i kartografia. Posiada uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii w zakresie 1 i 2.

Źródło: GEOPOZ, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama