Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-04-21| Mapy

Plan Klucza Łódzkiego i inne starodruki na wystawie w Łodzi

Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało wystawę zatytułowaną „Sztuka zaklęta w starodrukach”. Składa się ona z 13 plansz, na których znajdują się skany wybranych starodruków. Ponadto w 5 gablotach umieszczone są oryginalne obiekty. Prezentowane zabytkowe wydawnictwa pochodzą z księgozbioru biblioteki Archiwum Państwowego w Łodzi oraz ze Zbioru kartograficznego APŁ.


Plan Klucza Łódzkiego i inne starodruki na wystawie w Łodzi

Otwarcie wystawy odbędzie się 27 kwietnia o godz. 11.00 (pl. Wolności 1, budynek byłego Ratusza).

Starodruki ze względu na szczególny sposób magazynowania, opracowania, udostępniana, konserwacji i ochrony zalicza się do zbiorów specjalnych, wyodrębnionych z ogólnego zespołu dokumentów w bibliotekach, archiwach czy muzeach. Ich wartość zabytkowa i unikatowy charakter, treść, kształt artystyczny, sprzyjają tworzeniu wyjątkowych kolekcji podnoszących prestiż instytucji, gdzie są przechowywane. Zbiory tego typu wzbudzają zwykle sporą ciekawość, jednak są mało dostępne dla przeciętnego czytelnika czy użytkownika.

Do starodruków w największym uproszczeniu zalicza się wszelkie publikacje: książki, broszury, druki ulotne, mapy, grafik, które zostały wydrukowane w latach 1455–1800.
Najstarszy starodruk przechowywany w bibliotece archiwalnej APŁ pochodzi z 1539 r. i jest to tomik z rozważaniami pedagoga i filozofa Erazma z Rotterdamu.

Autorami wystawy są kustosz Anna Drzewiecka i starszy kustosz Adam Lajdenfrost.

Podczas wernisażu wystawy zaprezentowany zostanie połączony cyfrowo Plan Klucza Łódzkiego geometry przysięgłego Franciszka Johnneya z lat 1812–1813. Fragment z północną częścią klucza znajdujący się w zasobie Archiwum Państwowego w Łodzi został połączony cyfrowo z brakującym fragmentem odnalezionym w zasobie Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.

Źródło: APŁ


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS