|2022-04-21|
Mapy
Plan Klucza Łódzkiego i inne starodruki na wystawie w Łodzi
Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało wystawę zatytułowaną „Sztuka zaklęta w starodrukach”. Składa się ona z 13 plansz, na których znajdują się skany wybranych starodruków. Ponadto w 5 gablotach umieszczone są oryginalne obiekty. Prezentowane zabytkowe wydawnictwa pochodzą z księgozbioru biblioteki Archiwum Państwowego w Łodzi oraz ze Zbioru kartograficznego APŁ.
Otwarcie wystawy odbędzie się 27 kwietnia o godz. 11.00 (pl. Wolności 1, budynek byłego Ratusza).
Starodruki ze względu na szczególny sposób magazynowania, opracowania, udostępniana, konserwacji i ochrony zalicza się do zbiorów specjalnych, wyodrębnionych z ogólnego zespołu dokumentów w bibliotekach, archiwach czy muzeach. Ich wartość zabytkowa i unikatowy charakter, treść, kształt artystyczny, sprzyjają tworzeniu wyjątkowych kolekcji podnoszących prestiż instytucji, gdzie są przechowywane. Zbiory tego typu wzbudzają zwykle sporą ciekawość, jednak są mało dostępne dla przeciętnego czytelnika czy użytkownika.
Do starodruków w największym uproszczeniu zalicza się wszelkie publikacje: książki, broszury, druki ulotne, mapy, grafik, które zostały wydrukowane w latach 1455–1800. Najstarszy starodruk przechowywany w bibliotece archiwalnej APŁ pochodzi z 1539 r. i jest to tomik z rozważaniami pedagoga i filozofa Erazma z Rotterdamu.
Autorami wystawy są kustosz Anna Drzewiecka i starszy kustosz Adam Lajdenfrost.
Podczas wernisażu wystawy zaprezentowany zostanie połączony cyfrowo Plan Klucza Łódzkiego geometry przysięgłego Franciszka Johnneya z lat 1812–1813. Fragment z północną częścią klucza znajdujący się w zasobie Archiwum Państwowego w Łodzi został połączony cyfrowo z brakującym fragmentem odnalezionym w zasobie Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
Źródło: APŁ
|