wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-04-19| Geodezja, Firma

Euro daleko na horyzoncie: o nowej unijnej perspektywie okiem geodezji

Branża geodezyjna jak kania dżdżu wyczekuje odkręcenia kurka z unijnymi dotacjami z nowej perspektywy. Powoli zaczyna się klarować, na jakie środki będzie mogła liczyć oraz kiedy ruszy ich wypłata. O szczegółach piszemy w kwietniowym GEODECIE.


Euro daleko na horyzoncie: o nowej unijnej perspektywie okiem geodezji

Informacje te są o tyle ważne, że – jak wykazaliśmy w GEODECIE 9/2021 – firmy i urzędy geodezyjne w dużej mierze funkcjonują w rytm unijnych budżetów. To właśnie te środki stanowią główne źródło funduszy na szeroko zakrojone projekty geodezyjne, a dla wielu przedsiębiorstw to istotny element przychodów. Trudno się zatem dziwić, że branża jest coraz bardziej zaniepokojona opóźniającym się startem nowego rozdania dotacji. Projekty z budżetu 2014–2020 w zdecydowanej większości są już zamknięte, a o tych na lata 2021–2027 wiadomo niewiele. Zapytaliśmy zatem potencjalnych dysponentów eurofunduszy, kiedy można spodziewać się uruchomienia pierwszych konkursów oraz czy przewidziano w nich dofinansowanie dla geodezji i kartografii. Pytania rozesłaliśmy zarówno do poszczególnych urzędów marszałkowskich, które nadzorują regionalne programy operacyjne, jak i do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, które powinno mieć wiedzę o kontynuacji ogólnopolskiego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Żaden z urzędów marszałkowskich nie był w stanie podać konkretnych informacji, kiedy ruszą nabory projektów związanych z geodezją oraz informacją przestrzenną. Powód jest prosty. Dopiero w połowie marca br. poszczególne województwa przesłały Komisji Europejskiej propozycje swoich programów regionalnych (w nowym unijnym rozdaniu nie będzie już RPO, ale tzw. Fundusze Europejskie dla Dolnośląskiego, Kujawsko- Pomorskiego itp.). Bruksela ma teraz maksymalnie 5 miesięcy na zaakceptowanie tych dokumentów, więc powinno to nastąpić najpóźniej pod koniec wakacji. Dopiero wtedy urzędy marszałkowskie będą mogły nadać swoim programom szczegółowy kształt, rozpisać harmonogram naborów oraz określić kwoty alokacji na konkretne konkursy.

Ale do odkręcenia kurka z euro potrzeba znacznie więcej. „Będzie to możliwe po przyjęciu na poziomie krajowym wszystkich dokumentów niezbędnych do ogłoszenia konkursów, takich jak usta- Perspektywa wypłaty unijnych funduszy dla geodezji z budżetu 2021–2027 Euro daleko na horyzoncie Branża geodezyjna jak kania dżdżu wyczekuje odkręcenia kurka z unijnymi dotacjami z nowej perspektywy. Powoli zaczyna się klarować, na jakie środki będzie mogła liczyć oraz kiedy ruszy ich wypłata. wa o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich oraz szeregu wytycznych, m.in. dotyczących kwalifikowalności wydatków, pomocy publicznej, oceny i wyboru projektów. Obecnie trwają prace nad ww. dokumentami” – wyjaśnia rzeczniczka UM Województwa Mazowieckiego.

W efekcie trudno podać terminy uruchomienia poszczególnych programów regionalnych. Większość województw deklaruje, że powinno to nastąpić na przełomie tego i przyszłego roku. Oczywiście konkursy związane z geodezją niekoniecznie będą ogłaszane w pierwszej kolejności. Ale nawet jeśli tak się stanie, to gdy doliczymy przynajmniej kilka miesięcy na przeprowadzenie naboru, to startu pierwszych geodezyjnych projektów współfinansowanych z UE (i rozpisania związanych z nimi przetargów) nie należy się spodziewać wcześniej niż w II połowie 2023 roku.

Przez wzgląd na toczące się negocjacje z KE większość województw nie chce precyzować, na jakie środki będzie mogła liczyć geodezja. Niektóre urzędy marszałkowskie podają jednak konkrety…

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS