wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-04-06| Geodezja, Instytucje

Minister rozwoju powołuje grupę roboczą ds. BIM

To kolejny kamień milowy na drodze do cyfryzacji procesu budowlanego w Polsce – tak Ministerstwo Rozwoju i Technologii komentuje powołanie grupy roboczej ds. modelowania informacji o budynkach (BIM).


Minister rozwoju powołuje grupę roboczą ds. BIM <br />
fot. GDDKiA
fot. GDDKiA

Ma ona być organem pomocniczym ministra właściwego ds. budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Do jej zadań należeć będzie opracowanie strategii wdrażania BIM w Polsce, w tym przygotowanie jednostek administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego do realizacji projektów inwestycyjnych zgodnie z tą metodyką. Grupa opracuje także propozycje działań legislacyjnych dotyczących realizacji projektów bazujących na BIM, w tym w ramach zamówień publicznych.

Na razie nie wiadomo, kto zasiądzie w tym gremium. Jak informuje MRiT, członkami grupy roboczej będą przedstawiciele szerokiego grona interesariuszy, w tym administracji oraz organizacji zawodowych i tzw. inicjatyw BIM-owych. Będzie ona pozostawała w bieżącym kontakcie z rynkiem oraz ma odpowiadać za konsultowanie propozycji rozwiązań.

Czym jest BIM?

BIM (Building Information Modeling) to metodyka opierająca się na cyfrowym odwzorowaniu obiektu budowlanego w bardzo szczegółowy sposób. Model powstaje z gotowych, cyfrowych elementów, następnie jest stale aktualizowany i odwzorowywany w ramach powstawania obiektu budowlanego. Jak przekonuje MRiT, dzięki temu łatwiej jest szacować koszty i śledzić postępy budowy. Wcześniej można też wykryć ewentualne kolizje i sprawnie podejmować decyzje projektowe. Przygotowanie metodyki i projektu budowlanego na wczesnym etapie w dalszej perspektywie przynosi duże oszczędności.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS