|2022-04-04|
Mapy
Automatyczne mapy topograficzne GUGiK już dla połowy kraju [aktualizacja]
Z Geoportalu można pobierać pliki PDF z wizualizacjami bazy BDOT10k w skali 1:10 000 już dla połowy województw.
Przypomnijmy, że pierwsze tego typu arkusze udostępniono pod koniec marca br. Na początku przygotowano je dla województwa małopolskiego. W dalszej kolejności publikowano je dla województw: łódzkiego, wielkopolskiego, lubuskiego, opolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Z kolei dziś (4 kwietnia) GUGiK ogłosił dostępność tych danych również dla województwa śląskiego (fot.). Tym samym arkusze te pokrywają już 8 z 16 województw.
Aktualizacja: Jeszcze tego samego dnia GUGiK poinformował, że wizualizacje dostępne są również dla kolejnych czterech województw: mazowieckiego, dolnośląskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego.
Jak je pobrać?
Pliki można pobrać wprost z serwisu Geoportal.gov.pl, wybierając warstwę „Wizualizacja kartograficzna BDOT10k” w grupie warstw „Dane do pobrania” > „Topografia”. Następnie po wybraniu interesującego arkusza i kliknięciu na jego obszarze w oknie mapy pojawi się możliwość pobrania pliku PDF z wizualizacją.
Jak zapowiada GUGiK, podobne arkusze docelowo zostaną opublikowane dla wszystkich województw.
Jak powstają arkusze?
Wyglądem i treścią opracowania te zbliżone są do map topograficznych 1:10 000. Kluczowa różnica tkwi w tym, że są one wykonywane całkowicie automatyczne, tj. bez – jak to jest w przypadku urzędowych map – manualnej redakcji kartograficznej. Są one bowiem generowane na podstawie bazy danych obiektów topograficznych oraz numerycznego modelu terenu. Wizualizacja BDOT10k jest przygotowywana w darmowym oprogramowaniu QGIS, a generowanie warstwic – w oprogramowaniu FME firmy Safe Software.
GUGiK zapowiada, że docelowo mapy te będą opracowywane w cyklu co najmniej rocznym. Prace nad nimi są realizowane w ramach działań własnych Urzędu i mają na celu publikację oraz dostarczenie aktualnych informacji topograficznych w formacie PDF.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|