|2022-04-02|
Teledetekcja
Niemiecki satelita hiperspektralny EnMAP wystartował
W piątek (1 kwietnia) z powodzeniem wystrzelono teledetekcyjnego satelitę EnMAP. Jego hiperspektralny sensror ma wprowadzić zupełnie nową jakość w badaniach ziemskiego środowiska.
Misja Environmental Mapping and Analysis Program (EnMAP) jest zarządzana przez niemiecką agencję kosmiczną DLR w imieniu Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Działań na rzecz Klimatu. Ważący 950 kg satelita EnMAP wraz z instrumentem optycznym został opracowany, wyprodukowany i przetestowany przez niemiecką firmę OHB System AG.
Jak podkreślają eksperci z DLR, aparat ten pozwoli obserwować naszą planetę zdecydowanie inaczej niż ludzkie oko. Po pierwsze dlatego, że oprócz światła widzialnego będzie obserwować również bliską podczerwień. A po drugie, gdyż będzie rejestrować aż 242 kanały spektralne, a nie tylko w standardowe barwy RGB (czerwony, zielony, niebieski). Otwiera to przed naukowcami zupełnie nowe możliwości badania środowiska, w tym np. analizowania pokrywy glebowej, lasów, upraw, jakości wody czy złóż mineralnych.
Dane hiperspektralne będą pozyskiwane w rozdzielczości 30 metrów dla pasa o szerokości 30 km. Przełoży się to na czas rewizyty dowolnego zakątka Ziemi na poziomie 27 dni. Ale dzięki możliwości odchylenia sensora od nadiru czas ten można będzie skrócić nawet do 4 dni.
Co istotne, dane pozyskiwane przez satelitę EnMAP mają być dostępne dla naukowców nieodpłatnie.
Źródło: DLR
|