Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-04-02| Teledetekcja

Niemiecki satelita hiperspektralny EnMAP wystartował

W piątek (1 kwietnia) z powodzeniem wystrzelono teledetekcyjnego satelitę EnMAP. Jego hiperspektralny sensror ma wprowadzić zupełnie nową jakość w badaniach ziemskiego środowiska.


Niemiecki satelita hiperspektralny EnMAP wystartował

Misja Environmental Mapping and Analysis Program (EnMAP) jest zarządzana przez niemiecką agencję kosmiczną DLR w imieniu Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Działań na rzecz Klimatu. Ważący 950 kg satelita EnMAP wraz z instrumentem optycznym został opracowany, wyprodukowany i przetestowany przez niemiecką firmę OHB System AG.

Jak podkreślają eksperci z DLR, aparat ten pozwoli obserwować naszą planetę zdecydowanie inaczej niż ludzkie oko. Po pierwsze dlatego, że oprócz światła widzialnego będzie obserwować również bliską podczerwień. A po drugie, gdyż będzie rejestrować aż 242 kanały spektralne, a nie tylko w standardowe barwy RGB (czerwony, zielony, niebieski). Otwiera to przed naukowcami zupełnie nowe możliwości badania środowiska, w tym np. analizowania pokrywy glebowej, lasów, upraw, jakości wody czy złóż mineralnych.

Dane hiperspektralne będą pozyskiwane w rozdzielczości 30 metrów dla pasa o szerokości 30 km. Przełoży się to na czas rewizyty dowolnego zakątka Ziemi na poziomie 27 dni. Ale dzięki możliwości odchylenia sensora od nadiru czas ten można będzie skrócić nawet do 4 dni.

Co istotne, dane pozyskiwane przez satelitę EnMAP mają być dostępne dla naukowców nieodpłatnie.

Źródło: DLR


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS