Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-03-31| Teledetekcja, Software

Precyzyjne i aktualne mapy dróg świata dzięki NVIDIA Drive Map

Drive Map to nowa platforma mapowa zaprezentowana przez firmę NVIDIA, która do 2024 r. ma zapewnić szczegółowe i aktualne dane przestrzenne nawet dla 500 tys. km dróg.


Precyzyjne i aktualne mapy dróg świata dzięki NVIDIA Drive Map <br />
źródło: NVIDIA
źródło: NVIDIA

Podczas swojego wystąpienia na konferencji GTC założyciel i prezes zarządu firmy NVIDIA Jensen Huang przedstawił NVIDIA DRIVE Map, wielomodułą platformę mapową zaprojektowaną tak, aby umożliwić samochodom osiągnięcie najwyższego poziomu autonomii przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa.

Platforma Drive Map jest dostępna nie tylko dla obecnych klientów NVIDIA, ale stanowi rozszerzenie istniejących rozwiązań firmy dla całej branży pojazdów autonomicznych. Do 2024 roku zapewni ona dostęp do map o geodezyjnej dokładności obejmujących ponad 500 tys. kilometrów dróg w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Zawiera ona wiele różnorodnych danych przestrzennych gromadzonych przez kamery, radary i lidary.

Kamery pozwalają pozyskiwać takie informacje jak: pasy ruchu, oznaczenia drogowe, granice dróg, sygnalizacja świetlna, znaki drogowe i słupy. Z kolei lidary przydają się w szczególności w warunkach słabego oświetlenia, co jest problemem dla kamer oraz w przypadku złego stanu pogody. Pomocny jest również w obszarach podmiejskich, gdzie brakuje typowych atrybutów mapy. Warstwa bazująca na lidarowej chmurze punktów zapewnia najbardziej precyzyjne i wiarygodne odwzorowanie otoczenia. Tworzy trójwymiarową reprezentację świata w rozdzielczości 5 centymetrów, co jest dokładnością niemożliwą do osiągnięcia przy użyciu kamery i radaru.

Drive Map jest owocem zeszłorocznego przejęcia przez firmę NVIDIA startupu DeepMap, zajmującego się mapowaniem w wysokiej rozdzielczości. Rozwijane przez nią narzędzie zapewnia dokładność pomiaru na poziomie centymetrów dzięki połączeniu dokładnych map geodezyjnych DeepMap z anonimowymi danymi mapowymi, które są zbierane od wszystkich pojazdów korzystających z architektury Hyperion.

Wszystkie dane pobrane od klientów firmy NVIDIA są w trakcie jazdy stale przesyłane do chmury. Są one następnie agregowane i ładowane do otwartej platformy Omniverse, stworzonej do wirtualnej współpracy w czasie rzeczywistym. W kolejnym kroku wykorzystuje się je do aktualizacji mapy, aby pojazdy na bieżąco mogły mieć zaprogramowaną właściwą trasę.

Ponadto Omniverse wykorzystuje narzędzia do automatycznego generowania treści w celu stworzenia szczegółowej mapy, która jest następnie przekształcana w środowisko symulacyjne nadające się do jazdy, które może być używane z NVIDIA Drive Sim, kompleksową platformą symulacyjną dla pojazdów autonomicznych.

PH


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama