|2022-03-31|
Teledetekcja, Software
Precyzyjne i aktualne mapy dróg świata dzięki NVIDIA Drive Map
Drive Map to nowa platforma mapowa zaprezentowana przez firmę NVIDIA, która do 2024 r. ma zapewnić szczegółowe i aktualne dane przestrzenne nawet dla 500 tys. km dróg.
źródło: NVIDIA
|
|
|
|
|
|
Podczas swojego wystąpienia na konferencji GTC założyciel i prezes zarządu firmy NVIDIA Jensen Huang przedstawił NVIDIA DRIVE Map, wielomodułą platformę mapową zaprojektowaną tak, aby umożliwić samochodom osiągnięcie najwyższego poziomu autonomii przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa.
Platforma Drive Map jest dostępna nie tylko dla obecnych klientów NVIDIA, ale stanowi rozszerzenie istniejących rozwiązań firmy dla całej branży pojazdów autonomicznych. Do 2024 roku zapewni ona dostęp do map o geodezyjnej dokładności obejmujących ponad 500 tys. kilometrów dróg w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Zawiera ona wiele różnorodnych danych przestrzennych gromadzonych przez kamery, radary i lidary.
Kamery pozwalają pozyskiwać takie informacje jak: pasy ruchu, oznaczenia drogowe, granice dróg, sygnalizacja świetlna, znaki drogowe i słupy. Z kolei lidary przydają się w szczególności w warunkach słabego oświetlenia, co jest problemem dla kamer oraz w przypadku złego stanu pogody. Pomocny jest również w obszarach podmiejskich, gdzie brakuje typowych atrybutów mapy. Warstwa bazująca na lidarowej chmurze punktów zapewnia najbardziej precyzyjne i wiarygodne odwzorowanie otoczenia. Tworzy trójwymiarową reprezentację świata w rozdzielczości 5 centymetrów, co jest dokładnością niemożliwą do osiągnięcia przy użyciu kamery i radaru.
Drive Map jest owocem zeszłorocznego przejęcia przez firmę NVIDIA startupu DeepMap, zajmującego się mapowaniem w wysokiej rozdzielczości. Rozwijane przez nią narzędzie zapewnia dokładność pomiaru na poziomie centymetrów dzięki połączeniu dokładnych map geodezyjnych DeepMap z anonimowymi danymi mapowymi, które są zbierane od wszystkich pojazdów korzystających z architektury Hyperion.
Wszystkie dane pobrane od klientów firmy NVIDIA są w trakcie jazdy stale przesyłane do chmury. Są one następnie agregowane i ładowane do otwartej platformy Omniverse, stworzonej do wirtualnej współpracy w czasie rzeczywistym. W kolejnym kroku wykorzystuje się je do aktualizacji mapy, aby pojazdy na bieżąco mogły mieć zaprogramowaną właściwą trasę.
Ponadto Omniverse wykorzystuje narzędzia do automatycznego generowania treści w celu stworzenia szczegółowej mapy, która jest następnie przekształcana w środowisko symulacyjne nadające się do jazdy, które może być używane z NVIDIA Drive Sim, kompleksową platformą symulacyjną dla pojazdów autonomicznych.
PH
|