|2022-03-28| artykuł sponsorowany |
Firma
Bezprzewodowa kamera IP do monitoringu - czym jest i jaką wybrać?
Kamery bezprzewodowe to bardzo praktyczne rozwiązanie, pozwalające tworzyć systemy monitoringu – od najprostszych, dotyczących jednego pomieszczenia, do bardzo szerokich, używanych w biznesie i przemyśle. Jak działają kamery IP, gdzie się sprawdzą i na jakie parametry zwrócić uwagę przed zakupem?
Czym są bezprzewodowe kamery IP?
Kamery IP (Internet Protocol) są nazywane także kamerami sieciowymi oraz kamerami wi-fi, ponieważ pracują z wykorzystaniem sieci internetowej. Można je po prostu podłączyć do obecnej wcześniej infrastruktury. Pozwala to uniknąć kłopotliwego montażu – nie trzeba wiercić ścian, by ułożyć okablowanie. Warto też dodać, że rozwiązania IP można łatwo zintegrować z infrastrukturą monitoringu analogowego (dotyczy głównie obiektów przemysłowych). Wszystko to sprawia, że kamery IP zastępują tradycyjny monitoring CCTV, nazywany wizyjnym lub przemysłowym.
Nie bez znaczenia jest fakt, że kamery wi-fi mogą zaoferować o wiele lepszą jakość obrazu – co jest kluczowym elementem skutecznego monitoringu.
Fakt, że kamery IP łączą się bezpośrednio z siecią, pozwala podglądać obraz w czasie rzeczywistym, przez internet – za pośrednictwem przeglądarki lub z wykorzystaniem dedykowanej aplikacji na smartfona. Rozwiązania te są dostępne w różnych wariantach pod względem parametrów i kształtów (np. kamery obrotowe czy kopułowe – ich budowa sprawia, że nie widać, w którą stronę zwrócony jest obiektyw).
Kamery IP – najważniejsze parametry
W tradycyjnym użytku domowym sprawdzą się kamery z reflektorem podczerwieni, który emituje niewidoczne dla ludzkiego oka światło, pozwalające na rejestrowanie obrazu nawet w całkowitej ciemności. Wybierając urządzenie, zwróć uwagę, na jak dużą odległość kamera „widzi” w ciemności. Kamery monitoringu montowane na zewnątrz powinny być wykonane z trwałych materiałów, odpornych na warunki atmosferyczne (deszcz, wiatr, wysokie i niskie temperatury), a także na celowe uszkodzenie.
Jaka bezprzewodową kamerę do monitoringu domu i podwórka wybrać?
Kluczowym parametrem podczas wyboru bezprzewodowej kamery do monitoringu jest także rozdzielczość – im będzie wyższa, tym obraz będzie bardziej bogaty w szczegóły. Warto dodać, że kamery IP oferują znacznie większe możliwości w tym zakresie niż rozwiązania analogowe. Standardem dla kamer bezprzewodowych jest dziś rozdzielczość Full HD, niektóre modele umożliwiają rejestrację obrazu nawet w 4K. Pozwala to uchwycić wszystkie kluczowe szczegóły, takie jak tablice rejestracyjne czy rysy twarzy osoby wchodzącej na posesję. Oprócz rozdzielczości ważny jest również kąt widzenia kamery – i ten parametr należy dobrać do konkretnych potrzeb. W standardowym użytku sprawdzi się zwykle 90-120°.
Nowoczesne systemu monitoringu IP pozwalają także na detekcję ruchu i inteligentną analizę obrazu oraz wysyłanie alertów, na przykład wtedy, gdy ktoś znajdzie się w polu widzenia. Rejestrowany obraz można także zapisywać na osobnym dysku, także w chmurze.
Gdzie wykorzystuje się kamery IP i na jakie funkcje zwrócić uwagę podczas wyboru?
Kamery IP mają bardzo szerokie zastosowanie. Spotkamy je w domach i mieszkaniach, biurach, urzędach, centrach handlowych i obiektach przemysłowych. We wnętrzach mogą służyć jako elektroniczne nianie lub urządzenia wspierające opiekę nad osobami starszymi. Najczęściej wykorzystuje się je jednak do ochrony antywłamaniowej – monitorowania posesji i strefy wejścia do domu.
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kamer, które łatwo dopasować do konkretnych potrzeb. Chodzi tu nie tylko o same parametry (rozdzielczość, zasięg działania), ale także o możliwości montażowe. Dostępne są kamery naścienne, montowane do sufitu, obrotowe oraz takie, które uniemożliwiają sprawdzenie, w którą stronę zwrócony jest obiektyw.
Jeśli jesteś zainteresowany bezprzewodowym monitoringiem IP dla swojego domu i podwórka – sprawdź kamery bezprzewodowe w sklepie Eltrox, który oferuje zakupy online z krótkim terminem dostawy, a także usługi montażu monitoringu na terenie całej Polski.
|