Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-03-21| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt

DJI prezentuje drony Matrice 30 i inne nowości

21 marca znany producent dronów, firma DJI, ogłosił premierę nowych produktów, w tym wirnikowców DJI Matrice 30 i DJI Matrice 30T, a także stacji dokującej DJI Dock oraz oprogramowania chmurowego DJI FlightHub 2.


DJI prezentuje drony Matrice 30 i inne nowości <br />
DJI Matrice 30
DJI Matrice 30
DJI prezentuje drony Matrice 30 i inne nowości <br />
DJI Dock
DJI Dock
DJI prezentuje drony Matrice 30 i inne nowości <br />
Sensor H20N
Sensor H20N
DJI prezentuje drony Matrice 30 i inne nowości <br />
DJI FlightHub 2
DJI FlightHub 2

Dla serii DJI Matrice 30 producent deklaruje czas lotu maszyny na poziomie 41 minut oraz odporność na wiatr o prędkości do 15 m/s. Sprzęt ten spełnia normę pyło- i wodoszczelności IP55 oraz pozwala na pracę w temperaturach od -20 do 50°C. Wyposażony jest w czujniki wykrywające przeszkody w 6 kierunkach (góra, dół, przód, tył, lewo, prawo) i system ADS-B, który ostrzega o samolotach znajdujących się w pobliżu. Transmisja danych oparta jest na nowym systemie OcuSync 3 Enterprise, natomiast najbardziej wymagający klienci mogą skorzystać z modułu DJI Cellular, który gwarantuje stabilną transmisję wideo w z wykorzystaniem sieci 4G. Waga drona wynosi 3770 g, a maksymalna waga startowa to 4 kg. Zestaw wyposażony jest w nową aparaturę sterującą DJI RC Plus, która gwarantuje stabilność połączenia dzięki 4 antenom OcuSync 3 Enterprise z możliwością zastosowania modułu DJI Cellular. Czas pracy dzięki zastosowaniu zewnętrznej baterii sięga aż 6 godzin. Aparatura posiada preinstalowaną aplikację DJI Pilot 2.

Dron wyposażony jest w kamerę integrującą kilka sensorów:

  • kamerę szerokokątną (rozdzielczość 12 Mpx, matryca 1/2'' CMOS),
  • kamerę zoom (rozdzielczość 48 Mpx, matryca 1/2'' CMOS, 5x-16x zoom optyczny, 200x maksymalny zoom hybrydowy, rozdzielczość zdjęć 8K, rozdzielczość wideo 4K/30 fps),
  • dalmierz laserowy (zakres 3-1200 m)
  • tylko w wersji Matrice 30 T – kamerę termalną (długość ogniskowej 40 mm, rozdzielczość 640×512 px, 30 Hz, dokładność pomiaru temperatury ±2°C lub ±2%).

Dron do klienta dostarczany jest w zestawie z walizką transportową, dwiema bateriami TB30 i stacją ładowania BS30.

Kolejną nowością jest stacja dokująca DJI Dock. Dzięki niej dron może samodzielnie wystartować, wykonać autonomiczną misję zaprogramowaną w DJI FlightHub 2, a po zakończonej operacji ląduje i ładuje się samoczynnie, aby być gotowym do powtórzenia operacji. Stacja wyposażona jest w szerokokątną kamerę bezpieczeństwa, stację pogodową oraz moduł LTE i RTK. W sprzedaży będzie dostępna dopiero w IV kwartale 2022 roku.

Trzecią nowością od DJI Enterprise jest sensor H20N – rozwiązanie „5 w 1”, ponieważ integruje ze sobą:

  • dwie kamery termowizyjne o rozdzielczości 640x512 px, teleobiektyw o ogniskowej 44,5 mm i polu widzenia 12,5° oraz szerokokątna o ogniskowej 12 mm i polu widzenia 45,5°,
  • kamera szerokokątna 2 Mpx z czujnikiem światła,
  • kamera noktowizyjna z zoomem i z czujnikiem światła,
  • dalmierz laserowy (zakres 3-1200 m).

Kamera termowizyjna o szerszym kącie pozwala namierzyć źródło emisji ciepła, aby następnie szczegółowo mu się przyjrzeć za pomocą kamery o dłuższej ogniskowej. Sensory RGB (szerokokątny i noktowizyjny zoom) są wyposażone w czujniki światła, które pozwalają na obserwacje szczegółów nawet w warunkach słabego oświetlenia. Wszystkie kamery są ze sobą synchronizowane, więc można obserwować to samo miejsce w różnych pasmach światła. Jest to rozwiązanie, które z pewnością będzie wykorzystywane przez służby mundurowe.

Firma DJI zaprezentowała również nowe oprogramowanie chmurowe DJI FlightHub 2, które jest kompleksowym i wszechstronnym narzędziem do zarządzania flotą dronów. Jest doskonale zintegrowane z nowo ogłoszonym dronem Matrice 30 oraz stacją dokującą DJI Dock. W porównaniu do oryginalnego oprogramowania DJI FlightHub jego następca umożliwia bezproblemową synchronizację i koordynację pomiędzy pilotami, zespołami zaplecza, dronami, ładunkami i wszystkimi gromadzonymi przez nich danymi. Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością nowa funkcja synchronizacji panoramy. Dzięki niej za jednym dotknięciem można stworzyć i przesłać do chmury panoramę 360°, która wraz ze współrzędnymi jest umieszczana na mapie podstawowej 2.5D misji, zapewniając wszystkim członkom zespołu szybkie informacje o obszarze misji. Kolejną funkcją jest mapowanie w chmurze, które jest szczególnie przydatne, gdy potrzeba lepszej perspektywy w sytuacjach planowania reagowania kryzysowego. Jedyne, co trzeba zrobić, to zaznaczyć interesujący nas obszar, a dron automatycznie wykona nalot fotogrametryczny i poglądową ortofomapę oraz model terenu. FlightHub 2 zamienia pozyskane obrazy w mapę oraz nakłada je na podstawową mapę, pozwalając nam na zbudowanie wokół niej planu misji. Ponadto DJI FlightHub 2 obsługuje również adnotacje na żywo. Adnotacjami mogą być zarówno punkty oraz linie, jak i wielokąty, które można narysować na mapie misji.

Maciej Wywiał (NaviGate - złoty dystrybutor DJI Enterprise w Polsce)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS