Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-03-01| Geodezja

GUGiK rusza z konsultacjami założeń do modernizacji podstawowej osnowy

Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił dokument z założeniami do modernizacji podstawowej wysokościowej osnowy geodezyjnej na obszarze całej Polski. Do kiedy można zgłaszać uwagi?


GUGiK rusza z konsultacjami założeń do modernizacji podstawowej osnowy <br />
fot. z archiwum Geoforum.pl
fot. z archiwum Geoforum.pl
GUGiK rusza z konsultacjami założeń do modernizacji podstawowej osnowy <br />
Istniejące punkty i linie geodezyjnej osnowy wysokościowej
Istniejące punkty i linie geodezyjnej osnowy wysokościowej

W związku z rozwojem technologicznym i wprowadzaniem nowych technologii pomiarowych GUGiK zdecydował się na V kampanię pomiarową. Częściowo ma ona wykorzystywać różnicową niwelacji satelitarną do wyznaczenia elementów charakterystycznych dla podstawowej wysokościowej osnowy geodezyjnej.

Pomiary dla poprzedniej kampanii wykonywano w latach 1999-2003. Powodem rozpoczęcia prac było zniszczenie około 30% punktów podstawowej osnowy wysokościowej I klasy oraz konieczność wykonania ponownych pomiarów po 30 latach od ostatnich obserwacji.

Główne założenia

Opublikowany właśnie przez GUGiK dokument zawiera istotne założenia, które powinny przyświecać szykowanej modernizacji, m.in.:

  • zmodernizowana sieć będzie składać się z punktów z niwelacji precyzyjnej oraz punktów wysokościowych mierzonych metodą satelitarną;
  • część osnowy będzie wykorzystywać linie dawnej I klasy, a nowe linie będą utworzone z reperów dawnej II klasy; należy pamiętać, aby projektowane linie nie przecinały się;
  • lokalizacja i sposób stabilizacji pozwalające na długotrwałe użytkowanie;
  • w zmodernizowanej osnowie znajdą się wszystkie punkty ekscentryczne stacji referencyjnych ASG-EUPOS oraz punkty EUVN, EUVN_DA i punkty wiekowe;
  • w przypadku aglomeracji miejskich należy wykonać wywiad terenowy w celu najkorzystniejszego zaprojektowania przebiegu linii;
  • wyrównanie sieci powinno odbyć się dwuetapowo.

W liczbach

Według założeń przeglądowi terenowemu należy poddać 13 tys. punktów podstawowej osnowy wysokościowej na 357 liniach niwelacyjnych oraz 310 punktów niebędących na żadnej linii. Poza istniejącymi punktami należy zaprojektować około 3000 punktów w zamian za zniszczone znaki.

GUGiK na swojej stronie i kanałach w mediach społecznościowych zachęca do zapoznania się z dokumentem i przekazywania uwag na adres gugik@gugik.gov.pl do 15 marca.

PH


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS