Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-03-01| GIS, Teledetekcja

Kolejne obszary z ortofotomapą 25 cm udostępnione na Geoportalu

Na Geoportalu znajduje się już gotowa do pobierania i przeglądania ortofotomapa w rozdzielczości 25 cm dla części województwa pomorskiego i wielkopolskiego.


Kolejne obszary z ortofotomapą 25 cm udostępnione na Geoportalu <br />
Fragment Gdyni na nowej ortofotomapie
Fragment Gdyni na nowej ortofotomapie
Kolejne obszary z ortofotomapą 25 cm udostępnione na Geoportalu <br />
Zasięg nowych danych
Zasięg nowych danych

Jest to pokłosie przetargu ogłoszonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wg którego do końca 2023 roku zamawiający otrzyma ortofotomapę dla całego kraju, przy czym tereny pozyskane w 2021 roku, zostaną zobrazowane dwukrotnie.

Świeżo udostępnione dane bazują na nalotach z zeszłego roku i są rozszerzeniem udostępnionych już ortofotomap, o których pisaliśmy tutaj. W najbliższym czasie możemy spodziewać się uzupełnienia danych dla całych wyżej wspomnianych dwóch województw oraz udostępnienia ortotofotomapy dla województwa dolnośląskiego, dla którego naloty również były wykonywane w ubiegłym roku.

Zgodnie z przetargiem w tym roku zdjęcia lotnicze będą wykonywane w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim. Z kolei w 2023 roku, poza nowymi województwami zachodniopomorskim i lubuskim, nastąpi ponowne pozyskanie zdjęć na obszarach z 2021 r.

Sumarycznie mamy do czynienia z dwoma kontraktami o wartości 27 mln zł. Przewidują one wykonanie ortofotomapy w rozdzielczości 25 cm dla 451 tys. km kw.

Jak pobrać nowe dane?

Ortofotomapy przyjęte do PZGiK można bezpłatnie pobierać przez skorowidze dostępne na Geoportalu w grupie warstw „Dane do pobrania”. Służy do tego również usługa sieciowa w standardzie WCS, z której można korzystać zarówno w kompatybilnych aplikacjach GIS-owych (np. darmowej QGIS), jak i bezpośrednio w Geoportalu (narzędzie menu > Pobieranie danych > Pobierz dane z usługi WCS). Przeglądanie nowych danych możliwie jest z kolei na warstwie „Ortofotomapa standardowa” (umieszczonej w folderze „Ortofotomapa”) oraz w usłudze WMS.

PH


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS