|2022-02-24|
Mapy
Unikatowe mapy Południowego Bugu i Dniepru w Archiwum WIG
Dział Literatury internetowego Archiwum Map WIG wzbogacił się właśnie o unikatowe dwie teczki niemieckich materiałów prezentujących warunki terenowe wzdłuż Dniepru i Południowego Bugu, gdzie w latach 1943–1944 r. wycofywała się hitlerowska armia.
Jak czytamy na stronie Archiwum, materiały przekazał zmarły niedawno Peter K. Clark. „Nie wiemy, w jaki sposób Peter wszedł w posiadanie tych materiałów; w latach powojennych pracował dla brytyjskich, wojskowych służb kartograficznych, a następnie był kuratorem zbiorów kartograficznych w Royal Geographic Society. Najprawdopodobniej teczki zostały przejęte przez wojska brytyjskie w okupowanych Niemczech, a po ich wykorzystaniu przez brytyjskie służby wywiadowcze, w latach zimnej wojny, prawdopodobnie miały zostać „zutylizowane” (= trafić na śmietnik). Ponieważ Peter był zawodowo i osobiście zainteresowany Europą Wschodnią, szczególnie Polską, zdawał sobie sprawę, że niektóre dokumenty są unikatowe i dlatego starał się je uratować (dzięki temu przekazał nam kilka rzadkich publikacji WIG)” – wyjaśniają administratorzy strony.
Udostępnione właśnie teczki zawierają raporty zebrane przez Wehrgeologenstelle 16 oraz inne niemieckie jednostki inżynieryjne w latach 1943–1944. Składają się na nie raporty z mapami, szkicami, przekrojami oraz oddzielne ręcznie adnotowane mapy. Mapy przygotowano w różnej skali, w większości 1:100 000 oraz 1:50 000. Spora część raportów to charakterystyki fizyczne rzek i ich dolin: głębokość, szerokość, rodzaj dna, prędkość, nachylenie stoków, wysokość poziomu wód, tereny zalewowe, przeprawy, mosty, główne drogi itp.
Materiały te dostępne są w Archiwum w dziale „Literatura”.
Źródło: MapyWIG.org, JK
|