Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-02-24| GNSS, Teledetekcja, Firma

IPTF: POLSA uruchamia nabór kosmicznych projektów

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) ogłosiła rozpoczęcie naboru projektów w ramach nowego mechanizmu ESA dla Polski – Industrial Policy Task Force (IPTF). Priorytetowe obszary wspierane przez IPTF obejmują działania obowiązkowe i programy eksploracyjne. Termin składania projektów w pierwszym cyklu upływa 14 marca.


IPTF: POLSA uruchamia nabór kosmicznych projektów <br />
Dane Copernicus Sentinel [2021]
Dane Copernicus Sentinel [2021]

IPTF jest mechanizmem mającym zapewnić lepszy udział polskich podmiotów w przetargach ogłaszanych przez ESA, zarówno w krótkim, jak i w długim terminie. Rozwiązania przyjęte w ramach tego instrumentu mają pozwolić na dalszy rozwój kompetencji niezbędnych do efektywnego udziału w globalnych łańcuchach dostaw. Takie podejście jest istotne z punktu widzenia wspierania polskich aspiracji włączania się w największe europejskie i globalne misje kosmiczne, które realizowane są w oparciu o konkurencyjne postępowania przetargowe – podkreśla POLSA. W jego ramach mechanizmu w latach 2022-2024 aż 5,6 mln euro przeznaczone będzie wyłącznie na kontrakty dla polskich podmiotów.

W procesie opiniowania projektów zostaną zastosowane standardowe kryteria oceny, zgodne z rekomendacjami ESA oraz pod uwagę brany będzie potencjał projektu dla zwiększania konkurencyjności polskiego przemysłu, w tym m.in.:

  • znaczenie projektu dla przyszłych misji kosmicznych – „jaki problem projekt adresuje lub jaką lukę wypełnia?”,
  • możliwość zastosowania wyników projektu w sektorze publicznym lub prywatnym w dłuższej perspektywie czasowej – „jak prawdopodobne jest przyszłe zapotrzebowanie na rozwijaną technologię?”,
  • możliwość włączenia polskich podmiotów w zagraniczne łańcuchy dostaw – „czy projekt rozwija wcześniejszą polską aktywność w podobnym obszarze technologicznym?”.

Aby zgłosić projekt do IPTF, w pierwszym cyklu naboru należy:

  • Wypełnić dokument – tzw. „fiszkę ESA” (szablon dostępny na stronie https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/wsparcie-dla-polskich-firm),
  • Wysłać wypełniony dokument na adres iptf@polsa.gov.pl do 14 marca włącznie.

Kolejne nabory będą ogłaszane w cyklach dwumiesięcznych. Drugi planowany jest w maju br.

Projekty zostaną wybrane na podstawie rekomendacji Zespołu Zadaniowego ds. Polityki Przemysłowej (IPTF) ESA-PL składającego się z przedstawicieli ESA oraz przedstawicieli KPRM, MEiN, MSZ, MRiT i POLSA.

Informacje o wynikach naboru w pierwszym cyklu zostaną przedstawione 13 kwietnia.

W komunikacie prasowym POLSA podkreśla pomocniczą rolę tego mechanizmu w zakresie zwiększania polskiego udziału w łańcuchach dostaw. IPTF ma zapewnić lepszy udział polskich podmiotów w przetargach ogłaszanych przez ESA, w krótkim oraz w długim terminie. Tak więc obszary priorytetowe, jak również środki finansowe dostępne w ramach tego mechanizmu, mogą ulec zmianie. Celem mechanizmu nie jest zastąpienie normalnych postępowań ESA.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS