Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-02-22| artykuł sponsorowany | Firma

Ubezpieczenie od utraty pracy - jak działa zabezpieczenie stałego źródła dochodu?

Stałe zatrudnienie daje nam komfort i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego tak wiele osób ceni sobie stabilizację, jaką daje trwałe zatrudnienie. Dla osób, które szczególnie obawiają się utraty stabilizacji i obawiają się o swoje źródło dochodu, w szczególności gdy mają na utrzymaniu rodzinę i spore zobowiązania finansowe np. kredyty hipoteczne, stworzone zostały ubezpieczenia od utraty pracy. Jak ono działa i czy warto z niego skorzystać?


Ubezpieczenie od utraty pracy - jak działa zabezpieczenie stałego źródła dochodu?

Co to jest ubezpieczenie od utraty pracy?

Ubezpieczenie od utraty pracy jest formą zabezpieczenia finansowego, które gwarantuje ubezpieczonemu wsparcie w trudnej sytuacji, jaką zapewne jest utrata zatrudnienia. Najczęściej taka polisa oferowana jest wraz z produktami kredytowymi, a zwłaszcza z kredytem hipotecznym, niekiedy kredytobiorca jest wręcz zobligowany do jego wykupienia, pod rygorem nieotrzymania pożyczki. Dla osób przezornych skonstruowane są również polisy, które można samemu wykupić w wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym, albo skorzystać z oferty banku, w którym mamy kredyt.

Ubezpieczenie od utraty pracy często posiada również bardzo korzystne rozszerzenie na wypadek niezdolności do pracy. Dzięki tej opcji, w sytuacji, gdy wydarzy się nieszczęśliwy wypadek i ubezpieczony nie może trwale lub przez dłuższy okres podjąć pracy, otrzymuje rentę z polisy na życie.

Wymiar środków, jakie otrzymamy w przypadku utraty pracy, jest na ogół z góry określony w umowie ubezpieczenia.

Zakres ochrony ubezpieczenia od utraty pracy

To, jaki zakres ubezpieczenia będzie obejmował poszukiwanie pracy, czy spłatę kredytu, zależy od ustaleń, jakie mamy na umowie z bankiem lub towarzystwem ubezpieczeniowym.

Jeśli stracimy pracę i tym samym źródło dochodu, część rat zaciągniętego kredytu będzie pokrywała firma ubezpieczeniowa i na ogół jest to okres 6 do maksymalnie 12 rat. Również czas przeznaczony na poszukiwania pracy jest z góry określony w umowie ubezpieczenia, dlatego nie możemy liczyć na to źródło finansowania w nieskończoność.

To, na jaki zakres usług możemy liczyć, zależy oczywiście od zapisów w umowie zawartej z ubezpieczycielem, a środki z ubezpieczenia będą wypłacane tylko w konkretnych sytuacjach, np. na skutek :

  • rozwiązania stosunku pracy,
  • ogłoszenia upadłości firmy,
  • zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej przez pracodawcę i wyrejestrowania firmy,
  • zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej i wyrejestrowanie z odpowiedniej ewidencji.

Jakie występują wyłączenia ubezpieczenia od utraty pracy?

Ubezpieczyciele na ogół zabezpieczają swoje interesy w celu uniknięcia sytuacji, w której ubezpieczony celowo doprowadza do sytuacji, w której otrzyma środki z ubezpieczenia. Dlatego bardzo ważne jest również zapoznanie się z wszystkimi wyłączeniami zawartymi w naszej polisie. Takie wyłączenia dotyczą najczęściej sytuacji, w której ubezpieczony samoistnie rezygnuje z zatrudnienia lub z własnej winy pracę traci (np. zwolnienie dyscyplinarne). Innym przypadkiem nieotrzymania środków z polisy jest wygaśnięcie czasowej umowy o pracę lub w przypadku, gdy umowa została rozwiązana za porozumieniem stron.

Podpisując umowę z ubezpieczalnią, warto również sprawdzić, po jakim czasie od podpisania polisy rozpoczyna się okres ochronny. To istotne, aby w trudnej chwili pomimo posiadania ubezpieczenia nie trzeba było korzystać z dodatkowych środków np. z pożyczki bez bik, w celu pokrycia raty kredytu hipotecznego.


«« powrót

Udostępnij:    


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS