|2022-02-21|
Geodezja, Prawo
Operaty wciąż wpływają na papierze
Mimo upływu terminu na stosowanie operatów technicznych w formie analogowej część z nich wciąż wpływa do zasobu geodezyjnego na papierze – wynika z danych opublikowanych przez GUGiK.
Przypomnijmy, że wymóg stosowania operatów elektronicznych został wprowadzony przez nowe rozporządzenie ws. standardów geodezyjnych. Choć obowiązuje ono od 22 sierpnia 2020 roku, to zgodnie z § 42 ust. 3. „dla prac geodezyjnych zgłoszonych od dnia 31 lipca 2020 r. dopuszcza się przekazywanie operatów technicznych w postaci papierowej, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2021 r.”.
Choć termin ten upłynął ponad miesiąc temu, e-operaty wciąż nie są normą. Z ankiety przeprowadzonej przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii we wszystkich powiatach wynika bowiem, że w styczniu br. na 80 650 operatów przyjętych do PZGiK postać elektroniczną miało 84% z nich.
Jak wyjaśnia tę sytuację GUGiK, takie przypadki wciąż są zgodne z prawem. Operaty tradycyjne mogą być bowiem składane dla prac geodezyjnych zgłoszonych przed 31 lipca 2020 r., dla których zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 4 ustawy z 16 kwietnia 2020 r. nowelizującej Prawo geodezyjne i kartograficzne obsługa zgłoszeń rozpoczętych przed 31 lipca 2020 r. może odbywać się na zasadach sprzed zmiany przepisów. Ponadto w styczniu br. do PZGiK wpłynęło wiele operatów tradycyjnych, które zostały przekazane do weryfikacji w grudniu 2021 r., ale procedura ta została zakończona z wynikiem pozytywnym dopiero w nowym roku.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|