Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-02-10| GIS, Mapy

Poznańskie fortyfikacje na mapie

System Informacji Przestrzennej Miasta Poznania zyskał nową warstwę. Można na niej znaleźć zarysy zachowanych i nieistniejących już w Poznaniu fortyfikacji z XIX wieku, z czasów zaborów.


Poznańskie fortyfikacje na mapie

W ramach prac ewidencyjnych biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, przy współpracy z Pracownią JB72 w Poznaniu, przygotowana została interaktywna warstwa obejmująca wewnętrzny pierścień fortyfikacji poligonalnych oraz zewnętrzny pierścień forteczny. Na współczesnej mapie Poznania zlokalizowano obiekty już nieistniejące, jak bastiony umocnień wewnętrznych, śluzy, bramy czy pierwotne zabudowania Fortu Winiary. Nie zabrakło także dobrze znanych 18 fortów zewnętrznego pierścienia oraz ponad 200 schronów międzypolowych.

Warstwa ma poszerzać i ułatwiać dostęp do wiedzy o zabytkach fortyfikacyjnych Twierdzy Poznań, stanowiąc przydatne narzędzie dla administracji, planowania przestrzennego, inwestorów czy pasjonatów. Wszystkie obiekty fortyfikacyjne udostępnione na mapie, niezależnie od formy własności, objęte są ochroną konserwatorską.

Aby obejrzeć nową warstwę, należy wybrać serwis „Mapy” poznańskiego SIP-u, a następnie „Konfigurację domyślną”. Warstwa znajduje się w grupie: Historia i zabytki – Zabytki – Rejestr Zabytków.

Twierdzę poligonalną zbudowano w Poznaniu w latach 1828–1869. Miała ogromny wpływ na rozwój miasta. Składała się ona z dużego fortu na Wzgórzu Winiarskim (Cytadeli), umocnień na prawym brzegu warty (Ostrów Tumski, rejon Miasteczka, Piotrowa, Malty, Komandorii i Śródki) oraz rdzenia na jej lewym brzegu (obecne ulice Kościuszki i Kazimierza Wielkiego biegły od strony miasta wzdłuż umocnień). Od lat 70. XIX wieku znaczenie militarne umocnień poligonalnych coraz bardziej malało. W 1902 roku podjęto decyzję o zniesieniu rdzenia na lewym brzegu Warty. Dalsze prace rozbiórkowe były prowadzone po odzyskaniu niepodległości, kolejne po zakończeniu II wojny światowej. W II połowie XIX wieku podjęto decyzję o modernizacji do twierdzy fortowej i budowie dziewięciu fortów głównych (I-IX) oraz dziewięciu pośrednich. W przeciwieństwie do poligonalnej, twierdza fortowa jest w większości zachowana.

Źródło: UM Poznania


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS