Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-02-07| GNSS, Geodezja, Prawo

GUGiK o pomiarach RTK w pracach geodezyjnych

Z których sieci stacji referencyjnych można korzystać w pracach geodezyjnych podlegających przyjęciu do PZGiK? W związku z napływającymi pytaniami GUGiK ponownie opublikował wyjaśnienia w tej sprawie.


GUGiK o pomiarach RTK w pracach geodezyjnych

Główny Urząd Geodezji i Kartografii przypomina, że wykorzystanie stacji referencyjnych w pracach geodezyjnych, które podlegają obowiązkowemu zgłoszeniu, reguluje rozporządzenie ws. standardów geodezyjnych, a konkretnie § 12 ust. 2, § 14 ust. 5 oraz § 9 ust. 2. Dwa pierwsze przepisy określają, że w przypadku zakładania osnowy pomiarowej technikami kinematycznymi GNSS miarą dokładności tej osnowy jest dokładność wykorzystanego serwisu pozycjonowania. Paragraf 9 dopuszcza z kolei wykorzystanie innych systemów stacji referencyjnych niż ASG-EUPOS, jeżeli dane określające położenie tych stacji zostały włączone do zasobu, a serwisy tych systemów zapewniają osiągnięcie dokładności określenia położenia szczegółów terenowych, o której mowa w § 16 (a zatem np. 0,10 m w przypadku szczegółów I grupy).

Przy wykorzystaniu tych systemów w pracach geodezyjnych kluczowe są zatem dwie cechy – dokładność udostępnianych serwisów oraz przyjęcie współrzędnych stacji referencyjnej do PZGiK. I to właśnie spełnienie tych wymagań dla 6 krajowych systemów zestawił GUGiK w tabeli. Pod lupę wzięto usługi: ASG-EUPOS, Nadowski Net, TPI NETpro, VRSNet, SmartNet oraz RtkNet.

Z zestawienia wynika, że administratorzy wszystkich wspomnianych systemów zgodnie podają, iż przy pomiarach RTK/RTN oferują one dokładność 0,03 m dla współrzędnych poziomych oraz 0,05 dla współrzędnych pionowych. Deklarują zatem spełnienie przepisów § 12 ust. 2 oraz § 14 ust. 5 rozporządzenia standardów geodezyjnych – wyjaśnia GUGiK.

Warunek przyjęcia danej stacji do PZGiK należy natomiast sprawdzić na stronie administratorów poszczególnych sieci. Z zestawienia GUGiK wynika, że takie informacje opublikowano dla: Nadowski Net, TPI NETpro oraz VRSNet. W przypadku tych trzech systemów współrzędne zdecydowanej większości stacji zostały już przyjęte do PZGiK. A co z pozostałymi rozwiązaniami?

Dla ASG-EUPOS spełnienie wspomnianego wymogu wynika z rozporządzenia ws. osnów. W odpowiedzi na pytanie naszej redakcji administrator sieci SmartNet (firma Leica Geosystems) wyjaśnia z kolei, że dane o przyjęciu tych stacji do PZGiK dostępne są na stronie systemu. Zarządzająca siecią RtkNet firma Art-Geo informuje natomiast, że na razie do zasobu przyjęto współrzędne dla części z tych stacji, ale docelowo wymóg ten mają spełnić wszystkie. W stosownym czasie szczegółowe informacje na ten temat mają zostać opublikowane na stronie systemu.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS