|2022-02-07|
GNSS, Geodezja, Prawo
GUGiK o pomiarach RTK w pracach geodezyjnych
Z których sieci stacji referencyjnych można korzystać w pracach geodezyjnych podlegających przyjęciu do PZGiK? W związku z napływającymi pytaniami GUGiK ponownie opublikował wyjaśnienia w tej sprawie.
Główny Urząd Geodezji i Kartografii przypomina, że wykorzystanie stacji referencyjnych w pracach geodezyjnych, które podlegają obowiązkowemu zgłoszeniu, reguluje rozporządzenie ws. standardów geodezyjnych, a konkretnie § 12 ust. 2, § 14 ust. 5 oraz § 9 ust. 2. Dwa pierwsze przepisy określają, że w przypadku zakładania osnowy pomiarowej technikami kinematycznymi GNSS miarą dokładności tej osnowy jest dokładność wykorzystanego serwisu pozycjonowania. Paragraf 9 dopuszcza z kolei wykorzystanie innych systemów stacji referencyjnych niż ASG-EUPOS, jeżeli dane określające położenie tych stacji zostały włączone do zasobu, a serwisy tych systemów zapewniają osiągnięcie dokładności określenia położenia szczegółów terenowych, o której mowa w § 16 (a zatem np. 0,10 m w przypadku szczegółów I grupy).
Przy wykorzystaniu tych systemów w pracach geodezyjnych kluczowe są zatem dwie cechy – dokładność udostępnianych serwisów oraz przyjęcie współrzędnych stacji referencyjnej do PZGiK. I to właśnie spełnienie tych wymagań dla 6 krajowych systemów zestawił GUGiK w tabeli. Pod lupę wzięto usługi: ASG-EUPOS, Nadowski Net, TPI NETpro, VRSNet, SmartNet oraz RtkNet.
Z zestawienia wynika, że administratorzy wszystkich wspomnianych systemów zgodnie podają, iż przy pomiarach RTK/RTN oferują one dokładność 0,03 m dla współrzędnych poziomych oraz 0,05 dla współrzędnych pionowych. Deklarują zatem spełnienie przepisów § 12 ust. 2 oraz § 14 ust. 5 rozporządzenia standardów geodezyjnych – wyjaśnia GUGiK.
Warunek przyjęcia danej stacji do PZGiK należy natomiast sprawdzić na stronie administratorów poszczególnych sieci. Z zestawienia GUGiK wynika, że takie informacje opublikowano dla: Nadowski Net, TPI NETpro oraz VRSNet. W przypadku tych trzech systemów współrzędne zdecydowanej większości stacji zostały już przyjęte do PZGiK. A co z pozostałymi rozwiązaniami?
Dla ASG-EUPOS spełnienie wspomnianego wymogu wynika z rozporządzenia ws. osnów. W odpowiedzi na pytanie naszej redakcji administrator sieci SmartNet (firma Leica Geosystems) wyjaśnia z kolei, że dane o przyjęciu tych stacji do PZGiK dostępne są na stronie systemu. Zarządzająca siecią RtkNet firma Art-Geo informuje natomiast, że na razie do zasobu przyjęto współrzędne dla części z tych stacji, ale docelowo wymóg ten mają spełnić wszystkie. W stosownym czasie szczegółowe informacje na ten temat mają zostać opublikowane na stronie systemu.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!
JK
|