|2022-02-03|
Geodezja, GIS, Instytucje
Geodezyjny projekt 7 śląskich samorządów zakończony
7 samorządów z południowej części województwa śląskiego podsumowało wart 42 mln zł projekt modernizacji miejskiej, powiatowej i wojewódzkiej geodezji.
Wdrożony w ramach projektu serwis mapowy powiatu bielskiego
|
|
|
|
|
|
Liderem przedsięwzięcia o nazwie „Podniesienie jakości, dostępności oraz zwiększenie wykorzystania administracyjnych zasobów mapowych subregionu południowego województwa śląskiego” był powiat bielski. Oprócz niego w projekcie wzięły udział powiaty cieszyński i żywiecki, miasta Bielsko-Biała, Cieszyn i Czechowice-Dziedzice oraz województwo śląskie. Prace były współfinansowane ze środków RPO Województwa Śląskiego.
W ramach projektu ogłoszono przetargi m.in. na:
- modernizację samorządowych systemów do prowadzenia PZGiK, w tym wdrożenie geodezyjnych e-usług oraz geoportali,
- aktualizację bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k),
- modernizację baz EGiB/RCiWN, BDOT500, GESUT i BDSOG,
- wykonanie zdjęć lotniczych (w tym ukośnych) i ortofotomapy.
Powstałe w ramach projektu rozwiązania teleinformatyczne pozwalają mieszkańcom partnerskich samorządów na załatwienie najpopularniejszych spraw o charakterze geodezyjnym jak wypis, wyrys, mapa ewidencyjna itd. bez wychodzenia z domu i otrzymanie zamówionych materiałów w wybranej formie, w tym elektronicznie.
Wypracowane w ramach projektu narzędzia skierowane są do: geodetów, rzeczoznawców majątkowych, projektantów oraz osób fizycznych. Poza możliwością przeglądania i wyszukiwania map w dużej skali istnieje możliwość zgłaszania prac geodezyjnych przez ich wykonawców. Rzeczoznawcy majątkowi otrzymali z kolei możliwość wglądu do aktów notarialnych i zamawiania szczegółowych danych z rejestru cen nieruchomości, a projektanci mają możliwość np. złożenia wniosku o uzgodnienie usytuowania projektowanych sieci.
Dzięki możliwości wnoszenia opłat administracyjnych on-line, po złożeniu odpowiedniego wniosku i wykonaniu płatności elektronicznej, po prostu oczekujemy, aż dokumenty dotrą w postaci elektronicznej (lub w formie papierowej za pośrednictwem poczty tradycyjnej). Klienci bardziej zaawansowani informatycznie, korzystający z danych wektorowych, po opłaceniu zamówienia, otrzymują natychmiast automatycznie wygenerowane pliki GML lub KCD. Osoby zajmujące się danymi przestrzennymi mogą też korzystać z bezpłatnych usług sieciowych WMS lub WFS.
Wykonanie wszystkich prac objętych projektem, od fazy koncepcyjnej po rzeczowe zakończenie, zajęło 8 lat i trwało od 2014 do 30 grudnia 2021 r.
JK
|