Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-01-28| Geodezja, GIS, Mapy

Geoportal Rybnika w nowej odsłonie

Rybnicki System Informacji Przestrzennej został gruntownie przebudowany, wzbogacony o nowe funkcjonalności i zoptymalizowany pod kątem szybkości działania.


Geoportal Rybnika w nowej odsłonie

RSIP to projekt tworzony i rozwijany przez zespół specjalistów pracujących w Wydziale Informatyki Urzędu Miasta Rybnika. Budowa systemu rozpoczęła się już w roku 2005. Był to wówczas jeden z pierwszych systemów informacji przestrzennej w kraju. Jak zwracają uwagę jego twórcy, od początku wykraczał poza schematy, ponieważ nie ograniczał się jedynie do prezentacji danych mapowych, ale zaczął integrować zupełnie inne, rozproszone dotąd informacje przetwarzane przez wydziały urzędu miasta oraz inne jednostki miejskie. Dzięki temu możliwa stała się ich kompleksowa i wielowymiarowa analiza, a to z kolei mogło stać się podstawą do planowania działań związanych z administrowaniem miastem.

RSIP szybko zdobył uznanie na szczeblu krajowym i europejskim, co potwierdza np. I miejsce w konkursie „Przyjazny urząd administracji samorządowej” w 2006 roku, Certyfikat Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego EPSA w 2009 i pierwsze miejsce w konkursie Panteon Administracji Polskiej w 2011 roku.

Dostępny obecnie geoportal RSIP zawiera jedynie niewielki wycinek danych, jakimi dysponuje ten system. Prezentowane tu ogólnodostępne warstwy pozwolą np. sprawdzić, gdzie znajduje się działka, czy ma dostęp do sieci kanalizacyjnej bądź sieci gazowej, czy na działce można wybudować dom jednorodzinny czy też jest to teren leśny, czy do działki jest dojazd do drogi publicznej albo czy w pobliżu jest główna droga wyjazdowa z miasta.

RSIP posiada 6 gotowych interaktywnych kompozycji mapowych, z których można korzystać za pomocą przeglądarki internetowej:

  • plan miasta,
  • planowanie i zagospodarowanie przestrzenne,
  • ortofotomapy i fotoplany,
  • mapy tematyczne,
  • infrastruktura i topografia,
  • edukacja i oświata.

Każda z tych map zawiera inny zestaw danych. Podczas pracy z nimi można korzystać z różnych narzędzi, m.in.:

  • włączania/wyłączania poszczególnych warstw,
  • szkicowania prostych kształtów,
  • identyfikacji aktualnych i archiwalnych MPZP,
  • powiększania/pomniejszania widoku mapy, przesuwania mapy,
  • wykonywania pomiarów odległości lub powierzchni,
  • wyszukiwania obiektów, adresów i działek,
  • drukowania w skali.

Narzędzia te dają możliwość analizy danych znajdujących się na mapach i mogą być pomocne zarówno podczas podejmowania decyzji inwestorskich, jak i przy lepszym poznawaniu naszego miasta.

Jak ponadto podkreślają administratorzy systemu, jego zaletą jest też aktualność – prezentowane tu dane są aktualizowane codziennie z systemów źródłowych.

Źródło: UM Rybnika, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama