|2022-01-19|
Geodezja, Instytucje
Album na 15-lecie muzeum w Opatowie
Pod koniec grudnia 2021 r. ukazał się album rocznicowy „15 lat Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie”. W publikacji przedstawiono najcenniejsze artefakty w zbiorach placówki, a także przybliżono sylwetki zasłużonych dla Ziemi Opatowskiej geodetów: Piotra Badowskiego (1881-1947) i Bohdana Forowicza (1906-1984).
Bogato ilustrowany album Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej i Powiatowego Centrum Kultury w Opatowie został wydany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Autorami tekstów są: regionalista Mateusz Czarnecki oraz pracownik PCK i sekretarz TPZO, regionalista Andrzej Żychowski. Album można kupić w sklepiku przy Podziemnej Trasie Turystycznej na opatowskim rynku.
Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie powstało w 2005 r. w efekcie współpracy Powiatu Opatowskiego i Stowarzyszenia Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych „Geocentrum”. W placówce zebrano wyjątkowy zbiór eksponatów, map i dokumentów związanych z geodezją i kartografią. Stanowią one dobro kultury narodowej oraz promują zawód mierniczego, geodety, topografa, kartografa oraz Ziemię Opatowską w Polsce i na świecie.
W latach 2015–2019 działalność Muzeum Geodezji i Kartografii, ze względu na brak siedziby, została zawieszona. W 2019 r. placówka zyskała nową siedzibę – Dom Muzealny im. Rodziny Bukowieckich administrowany przez Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie, gdzie działa również Muzeum Ziemi Opatowskiej. Z tej okazji w GEODECIE 4/2020 ukazał się wywiad z Mirosławem Roszczypałą, prezesem Stowarzyszenia „Geocentrum”.
DC
|