Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-01-10| artykuł sponsorowany | Firma

Woreczki strunowe - historia ich powstania, znane i mniej znane zastosowania

Torebki strunowe – historia ich powstania, znane i mniej znane zastosowania


Woreczki strunowe - historia ich powstania, znane i mniej znane zastosowania
Woreczki strunowe - historia ich powstania, znane i mniej znane zastosowania
Woreczki strunowe - historia ich powstania, znane i mniej znane zastosowania
Woreczki strunowe - historia ich powstania, znane i mniej znane zastosowania

Torebki strunowe, powszechnie znane także jako zipy, to przedmiot, który zna każdy. Ich zastosowania w codziennych czynnościach mają wręcz niepoliczalną ilość, dlatego tym bardziej zaskakujący jest fakt, że wcale nie jest to wynalazek znany ludzkości od wielu, wielu lat. Torebki strunowe mają dość krótką, lecz bardzo ciekawą historię, w której niewiara w swój wynalazek pozbawiła inwentora mnóstwa pieniędzy.

Kto wynalazł torebki strunowe i dlaczego na tym nie zarobił?

Wynalazcą woreczków strunowych był Borge Madsen, który w 1951 roku złożył wniosek o patent na plastikowy zamek błyskawiczny. Projekt tego wynalazku nieco różnił od woreczków strunowych, które znamy obecnie. Oparty był na dwóch „zazębiających się ” częściach, które bardziej przypominały znany nam obecnie zamek błyskawiczny wykorzystywany chociażby w ubraniach.

Madsen nie za bardzo wiedział, co zrobić ze swoim wynalazkiem i zupełnie nie miał pomysłu na jego wykorzystanie. Dość szybko poddał się i sprzedał patent firmie Flexigrip kilka miesięcy po jego uzyskaniu.

Torebki strunowe miały dość trudne początki

Koszt produkcji plastikowych zamków na wzór patentu Madsena był dość wysoki, dlatego początkowo uniemożliwił zastosowanie tego wynalazku w szerokiej gamie produktów.

Jednym z pierwszych zastosowań zipów były artykuły biurowe, takie jak teczki czy segregatory.

Kilka lat po wprowadzeniu pierwszych produktów opartych na plastikowych zamkach jeden z założycieli firmy Flexigrip wpadł na pomysł „zgrzania plastikowych zamków na płasko” – jest to typ zapięcia, który jest obecnie rozpowszechniony. Ten pomysł był krokiem milowym w rozwoju firmy, gdyż pozwolił na znaczne obniżenie kosztów produkcji i ich zastosowanie m.in. w torebkach plastikowych.

Krok milowy w ewolucji torebek strunowych

W 1959 roku nastąpił krok milowy w produkcji torebek strunowych. Firma Flexigrip uzyskała od japońskiej firmy Seisan Nippon Sha wyłączne prawa na zamek błyskawiczny typu minigrip, który polega na wtłoczeniu profili zamków w folię PE. Taka innowacja pozwoliła na ponowne obniżenie kosztów i tym razem obniżenie było znaczne, gdyż koszty zostały zredukowane o połowę! W związku z tym rozpoczęła się masowa sprzedaż torebek strunowych minigrip do przemysłu.

W 1964 roku firma Flexigrip podpisała wyłączny kontrakt z Dow Chemical Company (amerykański lider w sprzedaży chemikaliów i tworzyw sztucznych) na sprzedaż torebek strunowych w ich wszystkich sklepach. Firma rozpoczęła produkcję toreb z żywicy polietylenowej. We współpracy z Dow Chemical powstała słynna po dziś dzień marka Ziploc.

Torebki strunowe i marka Ziploc

W latach 60. po utworzeniu marki Ziploc torebki strunowe były produkowane w aż 25 krajach z prędkością 1 metra na minutę, ale żadne z produktów nie były sprzedawane konsumentom. Dlaczego? Ich produkcja była wciąż zbyt droga.

Dopiero w 1972 Douglas Behr – jeden z wynalazców Dow Chemical – ulepszył proces produkcji i zwiększył prędkość linii produkcyjnych z 1 m do około 100 m na minutę. Taka prędkość została osiągnięta dzięki specjalnym maszynom, które były i są uważane za tajemnice handlowe Dow Chemical.

Z rąk do rąk – akwizycje i przejęcia

Firma Minigrip od 1978 roku do 1997 roku zmieniała swoją formę i właściciela około 5-6 razy. Ostatecznie w 1997 roku Dow Chemical sprzedało prawa wszystkich marek DowBrands, w tym właśnie do Ziploc, firmie Johnson&Johnson za około 1,5 miliarda dolarów.

Dopiero w 2012 roku Minigrip zostało przejęte przez grupę Inteplast – dużego importera wszelkiego rodzaju plastikowych toreb przemysłowych. Po dziś dzień Minigrip jest spółką niezależną grupy Inteplast.

Jakie torebki strunowe są dostępne na rynku obecnie?

Na rynku może wciąż znaleźć dwa rodzaje torebek strunowych:

  • torebki strunowe zapinane na zamek – tworzone na pierwowzór torebki Madsena. Jest to droższy model torebek strunowych.
  • torebki strunowe na docisk – zamknięcie uzyskuje się poprzez docisk dwóch stron torebki, która ma zgrzany zip.

Torebki strunowe – właściwości

Torebki strunowe najczęściej mają zamek błyskawiczny umieszczony na krótszym boku. Co ważne, mogą być one wielokrotnie wykorzystywane, dlatego doskonale nadają się do przechowywania żywności.

Do najważniejszych właściwości torebek strunowych, które wpływają na ich dużą popularność należą:

  • łatwe i szybkie zabezpieczenie produktów,
  • uniwersalność zastosowania,
  • właściwości izolacyjne,
  • ochrona przed wilgocią,
  • antystatyczność.

Zastosowania torebek strunowych – popularne i mniej popularne

Torebki strunowe są powszechnie stosowane w kuchni. Woreczki zapinane na zip są bardzo przydatne w organizowaniu wszelkich przypraw. Z ich pomocą możemy tanio zabezpieczyć przyprawy przed utlenianiem ich zapachów. Świetnie sprawdzają się także do przechowywania kawy, gdyż dzięki nieprzepuszczalności wilgoci i powietrza kawa zamknięta szczelnie w woreczku strunowym nie wietrzeje.

Do czego jeszcze mogą się przydać woreczki strunowe w kuchni? W razie potrzeby doskonale się sprawdzają jako rękaw cukierniczy, a także do marynowania potraw.

Woreczki strunowe pomagają organizować biżuterię

Małe woreczki strunowe są doskonałym sposobem na organizację biżuterii. Miniwrapy mogą skutecznie pomóc w przechowywaniu szczególnie małych elementów biżuteryjnych, takich jak pierścionki czy bransoletki.

Ratunek podczas podróży dla Twojej elektroniki

Woreczki strunowe chronią przed wilgocią, dlatego mogą być ogromnym ratunkiem podczas podróży. Przechowywanie w nich elektroniki użytkowej, takiej jak telefony komórkowe, pozwala na łatwe zabezpieczenie przedmiotów przed nagłymi zmianami warunków pogodowych czy niespodziewanym zalaniem.

Woreczek strunowy jako poduszka powietrzna do wypełniania opakowań

Dość mało znane zastosowanie torebek strunowych polega na ich wykorzystaniu, jako poduszek powietrznych do pakowania produktów. Wystarczy zamknąć zip w torebce, pozostawiając wyłącznie mały otwór, przez który będziesz wdmuchiwać powietrze. Po zapełnieniu woreczka powietrzem należy szybko uszczelnić zamknięcie i tania poduszka powietrzna do wypełniania opakowań gotowa!

Torebki strunowe pomogą Ci zrobić lód!

Czasem każdy z nas ma ochotę na zimny napój z lodem, lecz co robić, jeśli nie ma się torebek na lód? Wykorzystać woreczki strunowe! Wystarczy wlać wodę do woreczka strunowego, a następnie szczelnie zamknąć i wsadzić do zamrażarki na minimum godzinę.

Woreczki strunowe są nieocenioną pomocą w salonach jubilerskich

Kamienie szlachetne są szczególnie podatne na niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego należy je przechowywać w możliwie jak najbardziej sterylnych warunkach wolnych od wilgoci. W takim przypadku nieocenioną pomocą są właśnie torebki strunowe. To właśnie w nich najczęściej przechowuje się biżuterie w salonach jubilerskich, która nie jest wystawiona w gablocie.

Czy woreczki strunowe szkodzą środowisku?

Wiele osób, które reprezentują środowiska proekologiczne, neguje wykorzystywanie woreczków strunowych, gdyż są one wykonywane z nieekologicznej folii PE. To prawda, że materiał, z którego są wykonane torebki strunowe, nie jest ekologiczny, jednak nie powinno być to jedynym czynnikiem, który pozwala nam określić to, czy jest to rozwiązanie spójne z ideami zrównoważonego środowiska.

Główną ideą zrównoważonego środowiska oprócz wykorzystywania ekologicznych materiałów jest wielokrotne użycie produktów. Woreczki strunowe jak najbardziej wpisują się w tę drugą ideę, gdyż pozwalają na wielokrotne zastosowanie. Najczęściej konsumenci zostawiają je, gdyż są oni świadomi możliwości ich ponownego wykorzystania, dlatego nie przychylamy się do opinii, że woreczki strunowe nie są zgodne z ideami zrównoważonego rozwoju. Jest to produkt o tak szerokim spektrum zastosowania, że jego wielokrotne użytkowanie może przynieść bardzo wiele korzyści dla środowiska.


«« powrót

Udostępnij:    


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS