Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-12-23| GIS, Teledetekcja

Podziwiaj zachodniopomorskie perełki w wirtualnym skansenie

Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie uruchomiło stronę internetową, gdzie w trzech wymiarach można oglądać wyniki inwentaryzacji fotogrametrycznej unikatowych obiektów budownictwa ryglowego.


Podziwiaj zachodniopomorskie perełki w wirtualnym skansenie
Podziwiaj zachodniopomorskie perełki w wirtualnym skansenie
Podziwiaj zachodniopomorskie perełki w wirtualnym skansenie

Od roku 2018 BDZ dokumentuje dziedzictwo zachodniopomorskie poprzez skaning laserowy i fotogrametrię. Do tego celu dysponuje własnym interdyscyplinarnym zespołem oraz specjalistyczną pracownią. Zdobyte w tym czasie doświadczenia stały się podstawą do opracowania interaktywnej strony internetowej, która prezentuje część zgromadzonej dokumentacji fotogrametrycznej.

W województwie zachodniopomorskim nie powołano dotychczas „klasycznego” muzeum skansenowskiego, stąd tak wielkie znaczenie ma propagowanie wiedzy o rodzimym budownictwie ryglowym w aspekcie zarówno materialnym (zachowanych budowli), jak i niematerialnym (technik budowlanych). Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie opracowało zatem projekt alternatywnego rozwiązania pod nazwą „Wirtualny skanseny przy drodze. Od Starego Krakowa do Nowego Warpna”. Daje on możliwość zapoznania się z unikatowymi obiektami budownictwa ryglowego na obszarze województwa, jak np. kościół w Krupach (ok. 1400 r.), ratusz w Nowym Warpnie (1697 r.), chałupa na wzorze saskim w Krupach (I połowa XVIII w.), kuźnia podcieniowa w Dolsku (1781 r.) czy młyn w Głęboczku (1895 r.). Projekt ma służyć poszerzeniu wiedzy dotyczącej ryglowego dziedzictwa regionalnego w kontekście dziedzictwa narodowego i europejskiego.

Na stronie prezentowane są modele zabytków ryglowych opracowane przy użyciu fotogrametrii, noty informacyjne oraz bogaty serwis ilustracyjny. Witryna jest dwujęzyczna, intuicyjna, łatwa w obsłudze, a także dostosowana dla osób ze szczególnymi potrzebami i stanowi alternatywę dla wypraw terenowych. Obiekty wirtualne będą zawsze otwarte, bezpieczne, opatrzone profesjonalną i przystępną informacją – podkreślają jej autorzy.

Obecnie w wirtualnym skansenie znajdziemy trójwymiarowe modele 11 zabytków.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS