|2021-12-21|
GNSS, Teledetekcja, Instytucje
Nowy statut POLSA zmienia strukturę agencji
21 grudnia wchodzi w życie nowy statut Polskiej Agencji Kosmicznej. Określa on m.in. nową strukturę POLSA, którą wzbogacą departamenty odpowiedzialne m.in. za obserwację Ziemi oraz nawigację satelitarną.
24 listopada minister rozwoju i technologii nadał Polskiej Agencji Kosmicznej nowy statut, który wchodzi w życie 21 grudnia. – Nowy statut POLSA to kolejny krok w planowanych zmianach dotyczących nie tylko Polskiej Agencji Kosmicznej, ale całego sektora kosmicznego. Nowe departamenty i zakresy ich zadań odpowiadają realnym potrzebom działań. Stanie się to szczególnie istotne po przyjęciu Krajowego Programu Kosmicznego – powiedział prezes POLSA Grzegorz Wrochna.
Nowy statut uwzględnia nowelizację ustawy o Polskiej Agencji Kosmicznej i zapisy w niej zawarte, m.in. o tym, że prezes kieruje Agencją przy pomocy nie więcej niż dwóch wiceprezesów. Wiceprezesi nie będą mieli, jak do tej pory, ustawowo przypisanych pionów funkcjonalnych z przynależnymi konkretnymi departamentami.
W statucie określono nową strukturę organizacyjną POLSA odpowiadającą potrzebom związanym z realizacją celów Polskiej Strategii Kosmicznej oraz przygotowywanego Krajowego Programu Kosmicznego. W strukturze zostały wydzielone następujące komórki organizacyjne:
- Departament Strategii i Współpracy Międzynarodowej;
- Departament Badań i Innowacji;
- Departament Bezpieczeństwa Kosmicznego;
- Departament Obserwacji Ziemi;
- Departament Telekomunikacji i Nawigacji Satelitarnej;
- Departament Informacji i Promocji;
- Biuro Organizacyjne.
Nowe komórki organizacyjne: Departament Bezpieczeństwa Kosmicznego, Departament Obserwacji Ziemi i Departament Telekomunikacji i Nawigacji Satelitarnej będą realizować zadania związane m.in. z potrzebami administracji publicznej w zakresie technologii satelitarnych oraz zwiększenia konkurencyjności polskiego przemysłu i rozwinięcia jego kompetencji.
Projekt zakłada również możliwość powoływania zespołów zadaniowych oraz tworzenia zakładów i laboratoriów.
Źródło: POLSA
|