Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-12-10| Geodezja

Nie tylko dla rolnika. Scalenie gruntów sposobem na poprawę struktury gospodarstw rolnych

W zakresie scaleń gruntów nadal mamy jeszcze wiele do zrobienia. Warto więc wiedzieć, kto na nich najwięcej zyskuje i kto może je wykonywać. Jakich zmian w prawie możemy się spodziewać? I co to jest poscaleniowa renta geodezyjna? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w grudniowym GEODECIE.


Nie tylko dla rolnika. Scalenie gruntów sposobem na poprawę struktury gospodarstw rolnych <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Rozproszona struktura agrarna nie sprzyja racjonalnemu wykorzystaniu ziemi. Do roku 2021 r. wciąż nie wypracowaliśmy sobie dobrych praktyk w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przyczyn można doszukiwać się zarówno w burzliwej historii naszego kraju, jak i w wadliwych procesach administracyjno-prawnych. W efekcie w polskim pięknym, różnorodnym krajobrazie dominuje chaos przestrzenny. Rozdrobnienie działek jest właściwie normą, a uprawianie ziemi na polach rozsianych po całym obrębie nie jest tak efektywne jak w przypadku zwartych, wielohektarowych działek rolnych.

Gospodarstwo rolne w Polsce

Omawianie zagadnień związanych z pracami scaleniowymi poprzedzimy krótką charakterystyką gospodarstw rolnych. Najlepszym źródłem informacji o stanie rolnictwa w Polsce jest Powszechny Spis Rolny. Ostatni został przeprowadzony w okresie od wrześ­nia do listopada 2020 r., a jego wstępne wyniki zostały opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Spisem rolnym zostały objęte gospodarstwa rolne, które są użytkowane przez osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowoś­ci prawnej.

Według wstępnych, szacunkowych danych liczba gospodarstw rolnych w porównaniu z rokiem 2010 r. zmniejszyła się o blisko 192 tys. przy jednoczesnym wzroście ich średniej powierzchni (...). Z kolei zgodnie z ogłoszeniem prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z 17 września 2021 r. średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie w 2021 roku wynosiła 11,2 ha (...). Wykres przedstawia zmianę średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie w latach 2010–2021.

Najnowsze dane nie wskazują zatem na dynamiczne zmiany struktury polskich gospodarstw rolnych. Nadal ponad połowa gospodarstw w kraju nie przekracza powierzchni do 5 ha użytków rolnych (52,5% w 2020 r.) (...). A to oznacza, że walka z rozproszeniem pól nie przynosi takich wyników, jak powinna.

Procedura scalenia gruntów

Zgodnie z ustawą z 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów [DzU 2021, poz. 1912] projekt scaleniowy w Polsce może być realizowany na wniosek większości (ponad 50 %) właś­cicieli gospodarstw rolnych położonych na projektowanym obszarze scalenia lub na wniosek właścicieli gruntów, których łączny obszar przekracza połowę powierzchni projektowanego obszaru scalenia...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS