Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-12-07| Teledetekcja, Instytucje

Fotogrametria i teledetekcja w służbie w Policji

6 grudnia br. Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie wspólnie z Akademią Morską w Szczecinie rozpoczęły dwudniowe warsztaty dla mundurowych pn. „Fotogrametria i teledetekcja w służbie w Policji”. To kolejny etap projektu „Monitoring akwenów na terenie Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego”, który jest realizowany w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska i dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


Fotogrametria i teledetekcja w służbie w Policji
Fotogrametria i teledetekcja w służbie w Policji

Tuż przed rozpoczęciem warsztatów odbyło się spotkanie z dziennikarzami przy nabrzeżu Wałów Chrobrego, gdzie cumuje statek NAWIGATOR XXI Akademii Morskiej i dokąd dołączyła policyjna łódź kupiona w ramach wspomnianego projektu. I zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Ryszard Gan i prorektor ds. kształcenia AM w Szczecinie dr inż. Grzegorz Stępień przybliżyli założenia całego projektu oraz szczegóły dotyczące planowanych warsztatów z udziałem ekspertów z Akademii.

Są one przeznaczone nie tylko dla policjantów, lecz także dla funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej, inspektorów z Urzędu Żeglugi Śródlądowej oraz ratowników Szczecińskiego WOPR. Uczestnicy wezmą udział w modułach wykładowych i laboratoryjnych, między innymi dotyczących monitoringu środowiska wodnego, pozycjonowania z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych oraz opracowywania danych hydrograficznych. Tak specjalistyczna wiedza pozwoli na skuteczniejsze działanie mundurowych pełniących służbę na wodach w regionie.

Po briefingu można było wejść na pokład statku Nawigator XXI oraz zobaczyć z bliska nowoczesną policyjną łódź.

O PROJEKCIE

Projekt to działania ukierunkowane na wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie wykrywania przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu, a przede wszystkim wypracowanie wspólnej metodyki pracy. Ambicją organizatorów jest sformułowanie wniosków, które będą stanowiły impuls do zmiany bądź stworzenia stosownych uregulowań do dalszej współpracy pomiędzy instytucjami, w kompetencji których należy szeroko rozumiana ochrona środowiska. W ramach projektu została już zakupiona nowoczesna łódź patrolowa (wyposażona w nawigację, sonary i radar) oraz pojazd terenowy marki Isuzu D-max wraz z przyczepą podłodziową. Ten nowoczesny sprzęt otrzymała Komenda Miejska Policji w Szczecinie.

Woda i żyjące w niej gatunki zwierząt i roślin nie znają granic, dlatego celem ochrony środowiska wodnego delty Odry i Zalewu Szczecińskiego konieczna jest współpraca podmiotów odpowiedzialnych za wykrywanie przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku naturalnemu i bioróżnorodności po obu stronach granicy, tj. Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz Urzędu Policji Ochrony Wody Meklemburgii – Pomorza Przedniego. Realizacja projektu wspierana jest przez partnera stowarzyszonego – Akademię Morską w Szczecinie, która jako jednostka naukowa prowadzi badania nad nowymi metodami pomiarowymi na akwenach z wykorzystaniem fotogrametrii i teledetekcji, dzięki czemu uczestnicy projektu zostaną wyposażeni w wiedzę i narzędzia podnoszące skuteczność prowadzonych działań prewencyjnych i interwencyjnych.

Źródło: KWP w Szczecinie


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS