|2021-12-07| artykuł sponsorowany |
Firma
Planujesz budowę domu? Sprawdź, co to są domy ze ślepym kosztorysem
Budowa domu to inwestycja, która wymaga starannego zaplanowania wydatków i przebiegu prac. Kupując gotowy projekt architektoniczny, w niektórych przypadkach do projektu dodawany jest także kosztorys ślepy, przygotowany przez wykwalifikowanego specjalistę. Czym jest i w jaki sposób może się nam przydać podczas realizacji przedsięwzięcia?
Zdjęcie: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska
|
|
|
|
|
|
Czym jest kosztorys ślepy?
Kosztorys ślepy jest zamiennie nazywany przedmiarem (będącym opracowaniem bardziej ogólnym) lub kosztorysem nakładczym. To zestawienie, w którym wymienione są prace do wykonania podczas całej budowy – od etapu fundamentów, aż po wykończenie. Są one opisane w kolejności występowania, wyszczególniając rodzaj i ilość czynności. Kosztorys nakładczy najczęściej zawiera kartę tytułową, spis działów, tabelę przedmiaru robót oraz nazwy i kody dla grup, klas i kategorii prac. W kosztorysie ślepym możemy zobaczyć listę takich robót, jak na przykład murowanie ścian w ilości 150 m2, montaż okien w ilości 10 sztuk czy dwukrotne malowanie sufitów o powierzchni 120 m2. Prace te będą określone w roboczogodzinach. Oczywiście podane wartości będą różnić się w zależności od tego, jakie gotowe projekty domów MURATORA weźmiemy pod uwagę. W kosztorysie ślepym zawarte będzie również zestawienie potrzebnych materiałów (określonych technicznymi jednostkami miary) oraz czas pracy sprzętu (w maszynogodzinach). Jednocześnie – w przeciwieństwie do kosztorysu inwestorskiego – w przedmiarze nie znajdziemy żadnych cen ani kosztów. Do czego zatem może przydać nam się taki dokument?
Dlaczego warto wybrać projekty domów ze ślepym kosztorysem?
Niektóre biura, w których oferowane są projekty domów, dołączają do dokumentacji przedmiar. Taki ślepy kosztorys to rozwiązanie, które pozwoli nam łatwiej zaplanować wydatki związane z budową oraz kolejność prac. Korzystając z kosztorysu nakładczego, bez trudu wybierzemy najbardziej korzystne oferty cenowe robocizny oraz będziemy kontrolować ilość zużytych materiałów. Możemy także wykorzystać przedmiar w celu wykonania wyceny robót przez różnych specjalistów. Wystarczy, że przekażemy wybranym fachowcom kopię dokumentu z prośbą o uzupełnienie cen realizowanych przez nich prac. Choć część z nich może woleć samodzielnie ocenić wymiar robót, zdecydowana większość chętniej poda nam wycenę bez konieczności własnoręcznego dokonywania obliczeń. Po zebraniu kilku wypełnionych ślepych kosztorysów, będziemy mogli podjąć decyzję odnośnie wyboru wykonawcy, który zaproponował nam najbardziej przystępną ofertę cenową.
Kosztorys ślepy to dokument, który może pomóc nam w określeniu kolejności oraz kosztu robót na budowie. Korzystając z niego, łatwiej zaplanujemy harmonogram prac oraz wybierzemy wykonawców oferujących atrakcyjne dla nas stawki. Dzięki temu realizacja inwestycji przebiegnie planowo, a zaoszczędzone w ten sposób kwoty będziemy mogli przeznaczyć na wyposażenie domu lub własne przyjemności.
Zobacz także inne nasze porady: Poradnik dla budujących MURATORA
Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów MURATORA
|