Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-12-06| artykuł sponsorowany | Firma

MDF - co to za materiał?

Drewno uważane jest za jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych.


MDF - co to za materiał?

Jednak w ostatnim czasie mdf płyta staje się coraz bardziej popularnym materiałem. Jest to rodzaj płyty pilśniowej, która stała się odrębnym materiałem. MDF oznacza płytę pilśniową o średniej gęstości w tłumaczeniu z języka angielskiego. Po raz pierwszy płyta MDF zaczęła być stosowana w USA w 1966 roku. Obecnie Chiny zajmują czołowe miejsce w produkcji płyt MDF.

Produkcja MDF

Materiał składa się z frakcji drewna i ligniny. Jest niemal identyczny pod względem jakości i wyglądu jak naturalne drewno.

  • Najpierw przygotowywane są surowce. Kora jest usuwana z okrągłej kłody, która następnie jest siekana na małe wióry.
  • Dalej wióry te są sortowane, eliminowane są wszelkie zanieczyszczenia. Zasadniczo do produkcji zabierane są odpady z obróbki drewna. Powstałe trociny są myte i suszone. W rezultacie uwalnia się lignina. Następnie surowiec jest podgrzewany, układany za pomocą rolek w arkuszu o wymaganej szerokości i wstępnie prasowany.
  • Płyta uzyskuje swój kształt w prasie wykańczającej. Tutaj pozostałe powietrze jest z niej usuwane i w wyniku powstaje jednorodna struktura. Sprasowany materiał schładza się przez około pół godziny, a następnie jest szlifowany. Później usuwane są wszystkie niedoskonałości na powierzchni płyty.
  • W takiej formie płyta jest wystawiana na sprzedaż. Również ona może być modyfikowana: malowana, laminowana, fornirowana.

Do produkcji nie stosuje się fenolu ani szkodliwych żywic. Sama deska praktycznie nie różni się właściwościami od naturalnego drewna, a charakteryzuje się nawet jeszcze lepszą wytrzymałością. W trakcie produkcji płytom można nadać specjalne wymagane właściwości, na przykład odporność na wilgoć. Płyta MDF jest uważana za materiał przyjazny dla środowiska ze względu na jego produkcję.

Cechy charakterystyczne

Jest to wytrzymała, gęsta, odporna na wilgoć płyta. Pomimo swojej wytrzymałości charakteryzuje się również elastycznością, dzięki czemu można ją wykorzystać do dekoracji rzeźbionych elewacji meblowych, wytwarzania produktów zakrzywionych. To jest jego przewaga nad drewnem. Materiał ma doskonałe właściwości użytkowe: nie kruszy się, nie odkształca, wytrzymuje duże obciążenia i jest materiałem higienicznym.

Standardowe parametry płyt MDF to:

  • długość – 2600 mm, czasem 2400 i 2700 mm;
  • grubość płyty MDF – od 3 do 30 mm w zależności od producenta i modelu. Płyta forniru może mieć do 60 mm;
  • szerokość – 150-900 mm, czasem 1200 mm. Czystość faktury zależy od szerokości płyty;
  • gęstość – od 720 do 980 kg/m3.

Nasz sklep internetowy ARTEKON oferuje szeroki wachlarz płyt o różnych grubościach. Tak więc każdy może wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj tego materiału.


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama