Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-12-02| Firma

Grzegorz Bury laureatem konkursu Młode Talenty 2021

Za badania dotyczące wyznaczania orbit satelitów GNSS dr Grzegorz Bury z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu został nagrodzony tytułem Młodego Talentu 2021.


Grzegorz Bury laureatem konkursu Młode Talenty 2021 <br />
fot. Tomasz Lewandowski
fot. Tomasz Lewandowski

Konkurs „Młode Talenty” powstał z inicjatywy Dolnośląskiego Klubu Kapitału, by promować i nagradzać sukcesy studentów oraz młodych pracowników naukowych w nauce, sporcie, sztuce, działalności społecznej, przedsiębiorczej i w zakresie innowacji. Nagrody przyznawane są co roku podczas gali m.in. w postaci statuetek autorstwa wrocławskiego artysty-rzeźbiarza Jarosława Nowaka.

Dr Grzegorz Bury podczas konkursu wygrał główną nagrodę w kategorii „sukces naukowy”. Jego badania dotyczą doskonalenia metodologii wyznaczania orbit satelitów GNSS, takich jak amerykański GPS, rosyjski GLONASS czy europejski Galileo.

Kluczowe osiągnięcia, które zostały docenione, to opracowany przez dr. Burego matematyczny model satelitów Galileo oraz autorska metoda wyznaczania orbit na podstawie kombinacji obserwacji transmitowanych przez satelity GNSS oraz obserwacji laserowych wykonywanych przez naziemne stacje SLR. Dzięki opracowanemu modelowi udało mu się zredukować o 97% wpływ największego niegrawitacyjnego zakłócenia, jakim jest ciśnienie bezpośredniego promieniowania słonecznego. Dodatkowo za sprawą kombinacji technik GNSS i SLR zwiększył on dokładność wyznaczenia orbit satelitów Galileo do 24 mm.

Jak tłumaczy dr Grzegorz Bury, znajomość położenia satelitów nawigacyjnych w danym momencie jest kluczowa, by w pełni korzystać z możliwości systemów GNSS. Trajektorię ruchu określa orbita satelity, której precyzyjne wyznaczanie jest niezbędne m.in. do monitorowania podnoszenia się poziomów wód w morzach i oceanach, zmiany potencjału grawitacyjnego oraz zmienności długości doby ziemskiej. Duża precyzja wyznaczania orbit potrzebna jest też w nawigacji morskiej i lądowej czy w realizacji inwestycji inżynierskich oraz w systemach ratunkowych i wczesnego ostrzegania przed trzęsieniami ziemi.

– Wygrana w konkursie „Młode Talenty” w kategorii sukces naukowy to szczególne wyróżnienie, tym bardziej kiedy konkuruje się z młodymi naukowcami z różnych dziedzin. Wyróżnienie przez Dolnośląski Klub Kapitału dało mi dużo satysfakcji i motywacji do dalszej ciężkiej pracy i poszerzania horyzontów naukowych – mówi dr Bury, dodając, że jest wdzięczny członkom Zakładu Geodezji Satelitarnej za współpracę, a także za wsparcie, zarówno ich, jak i ze strony rodziny.

Źródło: Głos Uczelni UPWr, JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS