wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-25| GIS, Software

Otwarte dane GUGiK łatwiej dostępne w pakiecie ArcGIS

Firma Esri Polska, wyłączny dystrybutor platformy ArcGIS firmy Esri Inc., poinformowała o zakończeniu prac nad procesem wzbogacania zasobów danych map bazowych ArcGIS Online o materiały udostępnione w lipcu 2020 roku przez GUGiK. Dzięki tej decyzji wszyscy użytkownicy rozwiązań Esri będą mogli opracowywać analizy na podstawie najbardziej aktualnych i dokładnych danych przestrzennych dla naszego kraju, takich jak ortofotomapa czy obiekty ze zbiorów BDOT.


Otwarte dane GUGiK łatwiej dostępne w pakiecie ArcGIS

Prace nad dodaniem zasobów Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii trwały prawie rok i wymagały ścisłej współpracy pomiędzy Esri Inc. i Esri Polska. Do tej pory dane dla Polski dostępne w aplikacjach Esri pochodziły od zewnętrznych dostawców i nie prezentowały tak wysokiej jakości oraz dokładności jak oficjalne dane GUGiK. Działania podejmowane przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii oraz Esri Polska wpisują się w trend open data, który polega na zapewnieniu obywatelom bezpłatnego dostępu do danych i informacji.

– Uzupełnienie zasobów danych przestrzennych oprogramowania ArcGIS o dane GUGiK to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich polskich użytkowników naszych aplikacji. Od teraz osoby bez specjalistycznej wiedzy będą mogły łatwo opracowywać dokładne analizy przestrzenne, także biznesowe na podstawie udostępnionych map bazowych. – mówi Tomasz Jankiewicz, CTO Esri Polska. – Co ważne, nowe zasoby są dostępne zarówno w aplikacjach webowych, jak i tych instalowanych na urządzeniach osobistych oraz stacjonarnych – dodaje Jankiewicz.

Przed uwolnieniem danych, aby zakupić materiały w potrzebnym zakresie, należało wydać nawet ponad 2 mln złotych, co jednoznacznie wskazuje, z jak cennych informacji mogą obecnie korzystać użytkownicy aplikacji z rodziny ArcGIS.

– Uwolnienie danych ma ogromne znaczenie dla rozwoju wielu dziedzin gospodarki. Pozytywnie wpływa też na usprawnienie procesu inwestycyjnego, dlatego tym bardziej cieszymy się, że dane GUGiK zasiliły nasz sztandarowy produkt, jakim jest platforma ArcGIS. Jesteśmy przekonani, że doprowadzi to do jeszcze szerszego wykorzystania tych zasobów przestrzennych przez firmy, administrację i środowiska akademickie – podsumowuje Tomasz Jankiewicz.

Esri Polska pracuje już nad kolejnym etapem dodawania danych GUGiK, który obejmie dane wysokościowe, czyli numeryczny modele terenu naszego kraju.

Źródło: Esri Polska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS