wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-15| Geodezja, Przetargi

Powiat buski zamawia kompleksową digitalizację zasobu

Nawet 35 tys. stron materiałów PZGiK ma zostać zeskanowanych w wyniku przetargu rozpisanego właśnie przez Starostwo w Busku-Zdroju.


Powiat buski zamawia kompleksową digitalizację zasobu

Digitalizacja obejmie m.in. operaty techniczne, rejestry i mapy dotyczące: EGiB, wymiany i scalania gruntów, wywłaszczeń nieruchomości, gleboznawczej klasyfikacji oraz opracowań wykonywanych do celów ewidencyjnych i prawnych. Dokumenty zostaną zeskanowane, poddane renowacji oraz przeniesione do bazy danych wraz z ich zasięgami przestrzennymi. Częścią przetargu jest ponadto dostarczenie i wdrożenie narzędzia, które zautomatyzuje proces bieżącej cyfryzacji operatów przyjmowanych do zasobu geodezyjnego.

Prace mają zostać wykonane w ciągu 3 miesięcy od podpisania umowy. Oferty zabezpieczone wadium w wysokości 500 zł można składać do 7 grudnia.

Przetarg jest częścią wartego 33 mln zł projektu „e-GEODEZJA – cyfrowy zasób geodezyjny powiatów Buskiego, Jędrzejowskiego, Kieleckiego i Pińczowskiego” współfinansowanego ze środków RPO Województwa Świętokrzyskiego.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
też się zastanawiam co to za narzędzia do "bieżącej cyfryzacji" jeśli będą tylko operaty elektroniczne. Moim zdaniem geo się nie pomylił. W nowoczesnych systemach do prowadzenia zasobu, nie ma konieczności przegrywania plików z operatami elektronicznymi w odpowiednie katalogi na serwerach a następnie udostępnianie ich na zewnątrz. Po kliknięciu w systemie "aktualizuj bazę" np. mapą do celów projektowych, wszystko dzieje się bez ingerencji operatora. Pliki z operatami kładą się w odpowiednie miejsce i są natychmiast widoczne w internecie.
odpowiedz zgłoś
odp: też się zastanawiam co to za narzędzia do "bieżącej cyfryzacji" Po kliknięciu w systemie? Jakim, w systemie, w Windows, w Linux? Co się kilka, dowolny klawisz na klawiaturze (z wyjątkiem wyłącz komputer, podobno to ważna informacja dla wielu zagubionych w sieci użytkowników). I Windows sam rozpoznaje, co to za operat (prawny, syt-wys), jakich działek dotyczy, nadaje plikowi pdf numer ewidencyjny materiału zasobu? Czy może jednak należy coś kliknąć w jakimś narzędziu (programie) dedykowanym do bieżącej cyfryzacji - jak zwal, tak zwał, ale trzeba to kupić, wdrożyć i aktualizować w raz ze zmianami prawa? Jeszcze żeby to była jakaś nowość w internecie, geodeci w Polsce jak zwykle na nowo odkrywają Amerykę na swój własny pomyślunek: https://exaco.pl/digitalizacja-a-cyfryzacja-czym-s ie-one-roznia/
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: też się zastanawiam co to za narzędzia do "bieżącej cyfryzacji" w niektórych systemach (nie Windows :)) do prowadzenia zasobu prowadzi się elektornicznie rejestr zgłoszeń i ewidencję zasobu, a geoportale umożliwiają publikowanie operatów z zakresu zgłoszenia i tak system rozpoznaje co za robota, bo każde zgłoszenie ma cel, czy jak wcześniej asortyment. Wszystko jest powiązane do zakresu pracy po współrzędnych, które są nadawane przy zgłoszeniu pracy geodezyjnej, więc jak przyjęty zostanie operat elektroniczny (pdf) to jednym kliknięciem się go dodaje i widać go we wszystkich pracach w trakcie poprzez geoportal, wystarczy mieć konto dla geodetów. Jest wiele powiatów, które rejestry mają w miarę uporządkowane i wszytko działa sprawnie. Zdaję sobie sprawę, że niekoniecznie miałeś z takimi powiatami do czynienia, gdzie nie trzyma się na serwerze skanów jak na półce w archiwum.
 1 
zgłoś
odp: odp: też się zastanawiam co to za narzędzia do "bieżącej cyfryzacji" akurat to, o czym pisałem, było dla mnie egzotyką z jednego powiatu, gdzie nie działam na co dzień. "U mnie" niby jest taki system i być może nowe operaty "same się" umieszczają gdzie trzeba, choć komunikaty, które pojawiają się przy zgłoszeniu sugerują, że przyjęcie do zasobu robi jakiś konkretny urzędnik. To się samo nie robi, do tego musi być to narzędzie do cyfryzacji ( a nie skanowania ani digitalizacji) i tego systemu, w którym trzeba zrobić "jedno klikniecie", dotyczy zapewne przetarg? Ale stare operaty, porozrywane, wytworzone w czasach analogowych, gdzie przy zgłoszeniu nie było poligonów a "asortymenty" to była wolna amerykanka - to jest chaos. Poza ty, jeśli ktoś robi mdcp, ale mierzy przy tym znaki graniczne i zmienia współrzędne - to czy ten pomiar pojawi się automatycznie w operatach prawnych?
 1 
zgłoś
narzędzie do procesu bieżącej cyfryzacji od 1 stycznia ma nie być operatów papierowych, więc co powiat buski będzie "bieżąco cyfryzował" ???
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: narzędzie do procesu bieżącej cyfryzacji pomyliłeś cyfryzację danych ze skanowaniem. Chodzi raczej o bieżącą archiwizację, udostępnianie, tagowanie operatów w plikach pdf itd. Choć spotkałem się już w jednym powiecie, że obsługa operatów elektronicznych polega na udostepnieniu danych do serwera ftp, gdzie wszystko jest niemal luzem powrzucane do katalogów o nazwach obrębów. I czasem zastanawiam się, czy to nie jest lepsze i bardziej podobne do wirtulanej półki z operatami, niż to, co nadgorliwie zrobiono w wielu powiatach: gdzie wyrwano z kontekstu jakies pojedyncze strony z operatów, porobiono przy tym błędy w zakresach działkowych takie, że część operatów nie pojawia się jako materiały z danego zakresu i gdybym o nich nie wiedział, to pewnie robiłbym ustalenie granic dawno ustalonych. Bo przy danych punktów granicznych też ich nie było podpiętych. Jestem fanem cyfryzacji, a jednak czasem łatwiej było znaleźć coś na półce, szybko przewertować operat, niż w tym cyfrośmietniku. Oczywiście nie licząc czasu dojazdu do PODGiK.
 4 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS