|2021-11-15|
Mapy, Prawo
Nowe wzgórze, inne jezioro, wiele nazw do likwidacji - co zmieni się na mapie Polski?
Wraz z nowym rokiem z mapy Polski zniknie ponad 100 nazw miejscowości, a pojawią się raptem 3 – przewidują przepisy przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Jak co roku MSWiA przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych. Tym razem najobszerniejsza jest w nim tabela z nazwami miejscowości przeznaczonych do zniesienia – składa się bowiem aż ze 101 pozycji. Dla porównania w zeszłym roku liczyła 37 rekordów.
Najwięcej tego typu zmian zaproponowano w gminach:
- Skępe w woj. kujawsko-pomorskim,
- Gorzów Wielkopolski w woj. lubuskim (zniknie m.in. Kłodawa – nazwa części miasta),
- Kowiesy i Oporów w woj. łódzkim (usunięta zostanie nazwa m.in. Oporów-Muzeum – część wsi Oporów),
- Czorsztyn w woj. małopolskim,
- Borkowice w woj. mazowieckim,
- Dobrzyniewo Duże w woj. podlaskim,
- Główczyce i Bobowo w woj. pomorskim,
- Koniecpol w woj. śląskim,
- Stare Czarnowo w woj. zachodniopomorskim.
Wśród nowych nazw jest zaś osada Puszcza Rozwadzka w powiecie przysuskim (mazowieckie), wieś Cieleśnica-Pałac w powiecie bialskim (lubelskie) oraz osada Turowski Młyn w powiecie nidzickim (warmińsko-mazurskie).
Do zmiany przewidziano z kolei 30 nazw miejscowości. Na ogół zaproponowano ich nieznaczne modyfikacje – np. wieś Maruszewiec zostanie przemianowana ma Maruszewiec Stary, a Maruszewiec Pofolwarczny zostanie oznaczony na mapach jako Maruszewiec Nowy. Z kolei część Gorzowa Wielkopolskiego o nazwie Małyszyn Wielki stanie się po prostu Małyszynem.
Ponadto rozporządzenie ustala lub modyfikuje 4 nazwy obiektów fizjograficznych. W dolnośląskim uzdrowisku Szczawno-Zdrój na mapie pojawi się Wzgórze św. Antoniego z Padwy, zaś w śląskich Koziegłowach – Góra Trzech Rzek. Ciekawostką jest uroczysko-dawna miejscowość Romejki. Taka nazwa zostanie ustalona dla miasta Ełk. Z kolei znajdujące się w Choszcznie (woj. zachodniopomorskie) jezioro Kluki zyska nową oficjalną nazwę Klukom, powszechnie stosowaną przez okolicznych mieszkańców.
Zmiany przewidziane w rozporządzeniu mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r.
JK
|