wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-12| Geodezja, GIS, Sprzęt

Trimble wyświetli modele 3D BIM w rozszerzonej rzeczywistości

Connect AR to nowa aplikacja amerykańskiej firmy Trimble, która w trybie rozszerzonej rzeczywistości (AR) pozwala wyświetlać trójwymiarowe modele budynków w standardzie BIM na ekranach smartfonów i tabletów.


Trimble wyświetli modele 3D BIM w rozszerzonej rzeczywistości

Działanie Connect AR jest proste. Użytkownik kieruje swoje mobilne urządzenie z systemem Android bądź iOS na interesujące go miejsce, a na obrazie wideo z kamery ukazuje się model BIM infrastruktury, która ma powstać w danej lokalizacji. Oprócz samej wizualizacji modelu w trybie AR aplikacja pozwala m.in. na: odczytywanie danych atrybutowych obiektu, dzielenie się uzyskanym obrazem z innymi uczestnikami projektu bądź wykonywanie pomiarów (np. wyznaczenie odległości między modelem 3D a obiektem w rzeczywistości).

W ocenie firmy Trimble aplikacja Connect AR to intuicyjne w obsłudze narzędzie, które pozwoli w prosty i efektywny sposób np. porównywać dane projektowe z rzeczywistością, weryfikować postępy prac budowlanych czy wykrywać błędy – czy to projekcie, czy w sposobie jego realizacji.

Na usta ciśnie się pytanie o dokładność osadzenia modelu 3D na obrazie wideo. Czy przeciętny smartfon bądź tablet bez żadnego dodatkowego modułu oraz dostępu do sygnałów nawigacji satelitarnej zapewni precyzję wymaganą na placu budowy? Problem ten mają rozwiązywać kody QR naklejane w odpowiednich miejscach budynku czy placu budowy. Można je rozmieszczać manualnie lub – dla osiągnięcia wyższej dokładności – przy użyciu zmotoryzowanego tachimetru Trimble’a.

– Możliwość przeglądania cyfrowego modelu na ekranie urządzenia mobilnego, w odpowiedniej skali, w rzeczywistej lokalizacji zmienia zasady gry – powiedział Martin Holmgren, dyrektor generalny ds. polowych rozwiązań dla budownictwa w firmie Trimble. – Od teraz każdy pracownik z Connect AR i smartfonem lub tabletem może łatwo identyfikować na terenie budowy kolizje, weryfikować dane powykonawcze czy współpracować w celu szybkiego rozwiązywania problemów – podkreśla.

Aplikacja Connect AR jest częścią Trimble Connect – platformy chmurowej usprawniającej współpracę osób odpowiedzialnych za projektowanie, budowę i użytkowanie infrastruktury.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS