wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-09| GNSS, Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Per aspera ad Martis*, czyli zespół PW na marokańskiej Saharze

W dniach 25 października – 1 listopada zespół pracowników, doktorantów i studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dokonał topograficznych pomiarów marokańskiej Sahary. Wszystko to w ramach projektu… marsjańskiego.


Per aspera ad Martis*, czyli zespół PW na marokańskiej Saharze
Per aspera ad Martis*, czyli zespół PW na marokańskiej Saharze
Per aspera ad Martis*, czyli zespół PW na marokańskiej Saharze
Per aspera ad Martis*, czyli zespół PW na marokańskiej Saharze

Interdyscyplinarny zespół naukowy w ramach projektu POB „Development of the concept and prototype of the simulation system of the Mars terraformation process” tworzy i analizuje model rzeźby terenu Marsa. Model ten powstaje z wykorzystaniem danych zgromadzonych przez system pomiarowy HIRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) zainstalowany na sondzie Mars Reconnaissance Orbiter oraz łazik marsjański Opportunity, który w latach 2004-2019 przemierzył na Czerwonej Planecie dystans maratoński.
Setki tysięcy zdjęć wykonanych przez kamery łazika i precyzyjne zobrazowanie satelitarne HIRISE o rozdzielczości 25 cm pozwalają także na automatyczną klasyfikacji form terenu na Marsie. W tym celu zespół projektowy wykorzystuje zaawansowaną odmianę uczenia maszynowego deep learning. By zweryfikować dokładność opracowanej metodyki, konieczne jest jednak przetestowanie jej na terenie o porównywalnej charakterystyce form terenowych, a więc wydm powstających w trakcie procesów eolicznych na suchej pustyni. Miejscem, które odpowiada tej charakterystyce na Ziemi jest … marokańska Sahara na granicy z Algierią.

Wykorzystanie skanera laserowego użyczonego przez zaprzyjaźnioną firmę Leica pozwoliło na zgromadzenie danych wysokościowych w postaci chmury punktów i nawiązanie jej do pomierzonych satelitarnie punktów osnowy. Wykonano także pomiary fotogrametryczne i morfometryczne, które pozwolą nie tylko na realizację projektu „marsjańskiego”, ale i zacieśnienie interdyscyplinarnej współpracy PW z zespołami naukowymi wiodących uniwersytetów.

W wyprawie ze strony PW uczestniczyli widoczni na zdjęciach: Paweł Czernic, mgr inż. Kamil Choromański i dr hab. inż. Robert Olszewski.

* Przez cierpienie na Marsa – dotarcie na Saharę w czasach pandemii nie jest proste, a wykonywanie pomiarów w warunkach pustynnych wymaga znacznej wytrzymałości. Oczywiście sprzętu, bo ludzie z WGiK zniosą wszystko.

Źródło: WGiK

O kartowaniu powierzchni Czerwonej Planety pisaliśmy w GEODECIE 4/2021 w artykule „Z mapą na podbój Marsa”


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
"ludzie z WGiK zniosą wszystko" trochę niezręcznie wyszło, brzmi jak słowa sadysty/masochisty
 3 
odpowiedz zgłoś
Zgłoszenie pracy w krajach Maghrebu A czy zgłosili pracę w marokańskim ośrodku? No i czy przekazali wyniki prac do marokańskiego zasobu w zadeklarowanym terminie? Bo im jeszcze jakiś sułtan Wa Al Demar Izdeb zamknie zgłoszenie...
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS