Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-09| GNSS, Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Per aspera ad Martis*, czyli zespół PW na marokańskiej Saharze

W dniach 25 października – 1 listopada zespół pracowników, doktorantów i studentów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dokonał topograficznych pomiarów marokańskiej Sahary. Wszystko to w ramach projektu… marsjańskiego.


Per aspera ad Martis*, czyli zespół PW na marokańskiej Saharze
Per aspera ad Martis*, czyli zespół PW na marokańskiej Saharze
Per aspera ad Martis*, czyli zespół PW na marokańskiej Saharze
Per aspera ad Martis*, czyli zespół PW na marokańskiej Saharze

Interdyscyplinarny zespół naukowy w ramach projektu POB „Development of the concept and prototype of the simulation system of the Mars terraformation process” tworzy i analizuje model rzeźby terenu Marsa. Model ten powstaje z wykorzystaniem danych zgromadzonych przez system pomiarowy HIRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) zainstalowany na sondzie Mars Reconnaissance Orbiter oraz łazik marsjański Opportunity, który w latach 2004-2019 przemierzył na Czerwonej Planecie dystans maratoński.
Setki tysięcy zdjęć wykonanych przez kamery łazika i precyzyjne zobrazowanie satelitarne HIRISE o rozdzielczości 25 cm pozwalają także na automatyczną klasyfikacji form terenu na Marsie. W tym celu zespół projektowy wykorzystuje zaawansowaną odmianę uczenia maszynowego deep learning. By zweryfikować dokładność opracowanej metodyki, konieczne jest jednak przetestowanie jej na terenie o porównywalnej charakterystyce form terenowych, a więc wydm powstających w trakcie procesów eolicznych na suchej pustyni. Miejscem, które odpowiada tej charakterystyce na Ziemi jest … marokańska Sahara na granicy z Algierią.

Wykorzystanie skanera laserowego użyczonego przez zaprzyjaźnioną firmę Leica pozwoliło na zgromadzenie danych wysokościowych w postaci chmury punktów i nawiązanie jej do pomierzonych satelitarnie punktów osnowy. Wykonano także pomiary fotogrametryczne i morfometryczne, które pozwolą nie tylko na realizację projektu „marsjańskiego”, ale i zacieśnienie interdyscyplinarnej współpracy PW z zespołami naukowymi wiodących uniwersytetów.

W wyprawie ze strony PW uczestniczyli widoczni na zdjęciach: Paweł Czernic, mgr inż. Kamil Choromański i dr hab. inż. Robert Olszewski.

* Przez cierpienie na Marsa – dotarcie na Saharę w czasach pandemii nie jest proste, a wykonywanie pomiarów w warunkach pustynnych wymaga znacznej wytrzymałości. Oczywiście sprzętu, bo ludzie z WGiK zniosą wszystko.

Źródło: WGiK

O kartowaniu powierzchni Czerwonej Planety pisaliśmy w GEODECIE 4/2021 w artykule „Z mapą na podbój Marsa”


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS