wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-04| Geodezja, Prawo

O murze na granicy (i geodezji) w odrębnej ustawie

Dziś (4 listopada) weszła w życie ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, która otwiera drogę do budowy nowej zapory na granicy polsko-białoruskiej. W akcie tym pojawiają się również odniesienia do geodezji.


O murze na granicy (i geodezji) w odrębnej ustawie <br />
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Przepisy mają być odpowiedzią na falę migrantów, którzy w ostatnich tygodniach przedostają się z Białorusi do Polski. Decyzją polskiego rządu migracje te ma powstrzymać nowa zapora graniczna, a opublikowana właśnie ustawa (DzU poz. 1992) ma sprawić, że konstrukcja powstanie szybko i bez zbędnych formalności. Według rządowych zapowiedzi budowa powinna ruszyć w ciągu najbliższych tygodni i pochłonie nawet 1,6 mld zł.

Zgodnie z tym aktem podczas realizacji inwestycji nie będą stosowane przepisy odrębne, w tym Prawo geodezyjne i kartograficzne, a także Prawo budowlane, Prawo ochrony środowiska czy ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Ustawa zakłada ponadto powołanie Zespołu do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej, który ma wspierać straż graniczną w realizacji tej inwestycji. W jego składzie znajdzie się m.in. Główny Geodeta Kraju albo upoważniony przez niego zastępca.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
no to chyba już za późno z budową tego muru. Zwolennicy otwarcia granic proszeni są o podawanie adresów pod którymi można przyjmować inżynierów...
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Polityka Nie ma sensu się kłócić. Granica to granica. A przybysze i tak chcą do Niemiec, więc pomysł p.Orbana żeby korytarz zrobić jest całkiem sensowny. Wilk sytu i owca cała.
odpowiedz zgłoś
odp: Polityka Temat taki sam jak atom. Każdy wie że kiedyś musimy mieć, ale czy jaką technologią? Trudno powiedzieć, mamy małe rosyjskie elektrownie ale to nie ta skala...
odpowiedz zgłoś
tacy zatroskani? Co niektórym chyba reżim Lukaszenki płaci za komentarze albo nie skończyli jeszcze podstawówki. Baćka Łukaszenka jak zagra to my mamy tańczyć?
 7 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: tacy zatroskani? Skocz wypchnij jakieś dziecko za granicę na zimno własnymi rękami. Zobaczymy czy będziesz taki bohater. Tyle że polityczne obszczymury zasłaniają się wojskiem któremu każą to robić.
 5 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: tacy zatroskani? za to inni zupełnie za darmo popierają skazywanie ludzi na śmierć, więc nie dość, że zwykłe z nich [autocenzura] to jeszcze frajerzy
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: tacy zatroskani? chodzi o to, że część czytelników jeszcze pamięta, jak radośnie burzono np. Mur Berliński i że niewiele wcześniej to my byliśmy za murem. Kiedyś grodzono grody, miasta, teraz umiemy grodzić całe państwa. Niestety to cofanie się do średniowiecza a nie rozwój. Tylko ten mur nie chroni przed atakiem zbrojnym. On jest dla nas. Bo co za murem, tego nie widać, to nie nasz problem. Choć jako kraj jako tako rozwinięty, wysyłający przecież swoje wojska wraz z sojusznikami do Afganistanu czy Iraku, nie możemy już z całkowicie czystym sumieniem mówić, że w ogóle za opłakany stan świata nie odpowiadamy.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
BEZPRAWIE! "do inwestycji nie będą miały zastosowania przepisy prawa budowlanego, prawa wodnego, prawa ochrony środowiska, o udostępnianiu informacji o środowisku, prawa geodezyjnego i kartograficznego, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o ochronie gruntów rolnych i leśnych oraz środowiskowe, o transporcie kolejowym, a także o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych" czyli wolna amerykanka, róbta co chceta...!!! no i najlepiej zdefraudujcie jeszcze kilkadziesiąt czy kilkaset milionów, z ludobójstwa, na ciepłe domki, samochody i kapcie dla działaczy PiS. Niech Kurdowie, Syryjczycy i Irakijczycy sobie tam w zimnie umierają na potęgę... Smutek ;-(
 23 
 20 
odpowiedz zgłoś
odp: BEZPRAWIE! witamy w państwie PiS
 6 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: BEZPRAWIE! Zatroskany o bezpieczeństwo Polski się odezwał. I jej obywateli. Tak wpuścić wszystkich .A za 20 lat z kontaktu będzie mułła 5 razy dziennie nawoływał do modlitwy. Przeciwnicy PIS nie włączyli jeszcze logicznego myślenia.
 14 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: BEZPRAWIE! tak, tu masz rację-to jest wróg i należy tego wroga zatrzymać na granicy! Idzie zima, to niech wróg zamarznie w lesie, bez wyjątku mężczyźni, kobiety w ciąży czy dzieci. Wroga trzeba unicestwić i modlić się gorliwie co niedziela w kościele aby zima sroga i mroźna szybciej przyszła, żeby szybciej zamarzli! Tak postępując będziemy wypełniać świadectwo, które pewien człowiek zaczął wygłaszać w piwnicach kilkadziesiąt lat temu i które to świadectwo począł potem wcielać w życie. A tak na poważnie-w twoim przypadku radzę stanąć 30 metrów przed ścianą, wziąć porządny rozpęd i z całej siły zrobić barana. Może to pomoże-jeśli nie pomoże to mam jeszcze dla ciebie wiele innych cennych porad panie "Kurd2".
 6 
 15 
zgłoś
odp: odp: BEZPRAWIE! No jesli bezpieczeństwu Polski zagraża małe dziecko, to jak nazwać taki kraj - to już nawet nie z kartonu, tylko ze zwykłego g... A skoro część obywateli najwyraźniej popiera wywożenie ludzi do lasu na smierć, to niby co czyni ich lepszymi od tego mitycznego mułły, co tu ma przyjechać?
 7 
 14 
zgłoś
odp: odp: BEZPRAWIE! I jeszcze pewnie będziesz obchodził 24 grudnia rocznicę tułaczej podróży migrantów: Josefa i Miriam zakończonej powiciem dziecięcia o imieniu Jeszua, znaczy Jezus... Idź pan w ...! Uczysz dzieci, co to humanitaryzm? Boisz się innych? To tacy sami ludzie. Więcej złego dla religii i wiary wynika ze strony KK, niż ze strony migrantow
 5 
 8 
zgłoś
Skoro mur ma być budowany z wyłączeniem prawa GiK to czemu u licha powołują do jakiegoś zespołu GGK który jest w trybie tego prawa powoływany i wykonuje swoje funkcje ?
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: Skoro bo nazwa jest myląca główny geodeta czyli kogoś kto w odbiorze społecznym mierzy, robi mapy, a tak naprawdę to jest funkcja kierownika centralnego ośrodka
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Skoro No bo on tam świetnie będzie pasował. W swoim codziennym działaniu wyłącza stosowanie przepisów Prawa geodezyjnego i kartograficznego, kiedy mu tylko pasuje, więc ma już w tym zakresie bogatą praktykę w
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Skoro może chodzi o to, żeby mur jak najszybciej znalazł się w geoportalu. Jak granice działek, niezależnie od rzeczywistości. Żeby wszyscy wiedzieli, że tam przejścia, przynajmniej w teorii, nie ma być.
zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS