|2021-11-03|
GIS, Teledetekcja, Przetargi
Kto wykona ortofotomapę satelitarną kraju dla POLSA?
Polska Agencja Kosmiczna wybrała najkorzystniejszą ofertę w przetargu na wykonanie ortofotomapy kraju na podstawie zdjęć z satelity Sentinel-2.
Co jest przedmiotem przetargu?
Wynikowe opracowanie ma powstać w układzie 1992, w rozdzielczości 10 metrów i bazować na zobrazowaniach pozbawionych chmur, które pozyskano w tym roku. Zostanie wykonane zarówno w barwach rzeczywistych, jak i w podczerwieni. Jak podkreślono w specyfikacji zamówienia, ortofotomapa powinna powstać w sposób możliwie automatyczny, by była gotowa w krótkim czasie oraz niewielkim kosztem. Agencja wymaga ponadto od wykonawcy skontrolowania wynikowego opracowania z wykorzystaniem 5-10 punktów kontrolnych dla każdej sceny.
Satelitarna ortofotomapa ma być wykorzystywana w wysokopoziomowych analizach o charakterze strategicznym dotyczących zjawisk i ich relacji, w tym pokrycia terenu, zmian pokrycia terenu, trendów w zakresie rozwoju obszarów miejskich czy degradacji obszarów przyrodniczych – czytamy w dokumentacji zamówienia.
Opracowanie powinno być gotowe do połowy grudnia br.
6 chętnych
W postępowaniu na te dane złożono 6 ofert. Za najkorzystniejszą zamawiający uznał propozycję najtańszą, a tę przedstawiła firma KPGeo z Krakowa. Jest ona gotowa wykonać ortofotomapę za 133 tys. zł, co stanowi 60% budżetu POLSA.
W przetargu wystartowali ponadto:
- Altergeo Holding z Krakowa (wartość oferty: 135 tys. zł),
- CloudFerro z Warszawy (135 tys. zł),
- Instytut Geodezji i Kartografii (141 tys. zł),
- MGGP Aero z Tarnowa (169 tys. zł),
- konsorcjum firm InvestGIS z Krakowa oraz Universal Energy z Mysłowic (498 tys. zł).
Dodajmy, że zamawiający poddał ocenie jedynie propozycje firm KPGeo, MGGP Aero oraz Altergeo.
JK
|