wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-29| Mapy, Software

Poznawaj Stare Powązki z nową mobilną aplikacją

Najpóźniej 1 listopada w Google Play i AppStore udostępniona zostanie bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne pod nazwą Stare Powązki. Odwiedzającym Cmentarz Powązkowski ułatwi szybkie odszukanie grobów. Osobom, które będą chciały coś więcej dowiedzieć się o tej najsłynniejszej stołecznej nekropolii, aplikacja zaproponuje zaś trasę spaceru tematycznego. Pozwoli również wesprzeć doroczną kwestę, którą artyści przeprowadzają na cmentarzu 1 listopada.


Poznawaj Stare Powązki z nową mobilną aplikacją

Aplikację przygotowała powołana przez Archidiecezję Warszawską Fundacja „Stare Powązki”. Będzie dostępna zarówno dla urządzeń działających w systemie Android, jak i iOS (w App Store można ją już pobrać). Korzystający z aplikacji będą mieli dostęp do bieżących informacji o funkcjonowaniu nekropolii. Dzięki geolokalizacji dowiedzą się nie tylko, jak dojechać do cmentarza, ale również aplikacja pomoże odnaleźć i pokieruje do konkretnego grobu.

– Aplikacja ma służyć każdemu, kto przekracza bramę Starych Powązek – podkreśla ks. Jacek Laskowski, proboszcz parafii św. Karola Boromeusza w Warszawie.

Przydatną funkcją aplikacji będzie wyszukiwarka lokalizacji grobów na Starych Powązkach. Wyszukiwanie będzie możliwe zarówno po nazwisku osoby zmarłej, jej profesji, jak też według popularności wyszukiwania. Dzięki sprzężeniu z nawigacją aplikacja wskaże drogę do szukanego nagrobka na liczącym 44 hektary cmentarzu.

– Aplikacja wykorzystuje bazę danych zgromadzonych podczas inwentaryzacji wszystkich nagrobków, a było to możliwe dzięki współpracy Archidiecezji Warszawskiej z miastem stołecznym Warszawa – dodaje ks. Laskowski.

Aplikacja posiada też inne funkcjonalności jak np. przypominanie o rocznicach urodzin czy rocznicach śmierci osób pochowanych na Powązkach. Zainteresowanym dziejami Starych Powązek przybliży ich historię. – Aplikacja ma również służyć edukacji i poznawaniu historii tej wyjątkowej nekropolii – podkreśla ks. Jacek Laskowski.

Walorem edukacyjnym aplikacji są także propozycje spacerów tematycznych – na początek przygotowano prawie 20 scenariuszy. Odwiedzający nekropolię z aplikacją mogą przejść śladem znanych osób spoczywających na Powązkach, poznać ich biogramy, a także np. historię sztuki cmentarnej i jej symbolikę od XVIII do XXI wieku.

Karol Gądzik, konserwator zabytków i współautor projektu wymienia m.in. spacery: „Wokół polskiego Oświecenia”, „My z Napoleonem – Napoleon z nami” (czyli szlakiem osób, które żyły w czasie wojen napoleońskich) oraz „Kto ratuje jedno życie” (to spacer szlakiem grobów osób, które w czasie II wojny światowej pomagały Żydom). Ale są też scenariusze spacerów śladami pisarzy, poetów, filmowców a nawet kolejarzy (w tym budowniczego kolei warszawsko-wiedeńskiej) czy tramwajarzy. Będzie można przejść szlakiem powstańców warszawskich.

Dla uczniów ze szkół z całej Polski przygotowano lekcje historii i historii sztuki na terenie Starych Powązek, które można będzie przeprowadzić z wykorzystaniem aplikacji podczas wizyty. Cmentarz jest niezwykłą galerią rzeźby i małej architektury. Do szkół trafią wkrótce podręczniki metodyczne dla nauczycieli z propozycjami przeprowadzenia lekcji na Starych Powązkach, z wykorzystaniem aplikacji – dodaje Karol Gądzik.

Cmentarz Powązkowski jest bowiem nie tylko jedną z najpiękniejszych nekropolii w Europie, ważnym miejscem dla mieszkańców Warszawy, ale także swoistym „panteonem dwustu lat trudnej historii stolicy”. W 2014 roku Cmentarz Stare Powązki został uznany za pomnik historii.

Aplikacja – w zamyśle jej twórców – będzie innowacyjnym rozwiązaniem w zakresie upowszechniania wiedzy na temat cmentarza oraz ukazania historii Warszawy i całej Polski przez pryzmat pochowanych na Starych Powązkach osób.

Źródło: Archidiecezja Warszawska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS