wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-20| GIS, Teledetekcja, Przetargi

Warszawa zamawia mapę pni drzew

Urząd m.st. Warszawy chce pozyskać kolejną mapę miejskiej zieleni – tym razem ma ona prezentować lokalizację pni drzew. Ratusz jest gotowy wydać na to opracowanie ponad 1,5 mln zł.


Warszawa zamawia mapę pni drzew <br />
fot. OPZ przetargu
fot. OPZ przetargu
Warszawa zamawia mapę pni drzew <br />
Zakres zamówienia (fot. OPZ przetargu)
Zakres zamówienia (fot. OPZ przetargu)

Zgodnie z dokumentacją przetargu mapę należy wykonać na podstawie materiałów źródłowych pozyskanych samodzielnie przez wykonawcę oraz przekazanych przez zamawiającego, w tym: mapy zasadniczej, Mapy Koron Drzew, ukośnych i pionowych zdjęć lotniczych, Bazy Zieleni, a także wcześniejszej mapy pni.

Wynikowe opracowanie ma pokrywać blisko 25 km kw. (patrz mapa poniżej) oraz zawierać dane o lokalizacji pni z dokładnością nie gorszą niż 1 metr i obwodzie pnia na wysokości 130 cm.

Do obowiązków wykonawcy będzie także należało powiązanie każdego pnia z obiektem przechowywanym na Mapie Koron Drzew. Przypomnijmy: MKD to opracowanie wykonane dla całego miasta kosztem około 5 mln zł, w którym na podstawie automatycznej analizy danych teledetekcyjnych zidentyfikowano korony drzew w mieście oraz przypisano im określone atrybuty (np. gatunek czy kondycja).

Opracowanie ma zostać wykonane w ciągu 628 dni od podpisania umowy.

Oferty można składać do 16 listopada.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
mapa pni może dlatego coś takiego jest zamawiane by było wiadomo ile jeszcze jest drzew do wycięcia.
odpowiedz zgłoś
Gratulacje Już dziś chciałbym pogratulować MGGP Aero wygranego przetargu. Mapa pni drzew to jedna z warstw ich portalu mapy koron drzew. Mocny lobbing
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
Watch dog Bzdura, która pewnie ktoś wychodził albo wylobbowal w urzędzie. Zobaczymy po ofertach. Za chwilę zamowią mapę układu korzeniowego i będą mieli komplet. Potem korony wiosenne letnie jesienne zimowe. Głupiego roboty na lata.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
to Przecież to właśnie mapa koron była łatwiejsza w zrobieniu. I za nią chcieli 5 mln. A za to 1,5 ?
 1 
odpowiedz zgłoś
W sumie sam pomysł nie jest aż tak głupi jak by się wydawał, przecież pniaki często utrudniają prace ziemne, zwłaszcza przy sieciach. Wręcz przydał by się status drzewa ścięte/obumarłe i tego graficzna reprezentacja.
odpowiedz zgłoś
Liście Liście są najważniejsze, bez mapy liści cały misterny plan wtopienia kolejnych milionów w głupi pomysł Legię w gruzach. Po co pnie, liście można pokazać w opracowaniach mobilnych.
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
Jeszcze jeszcze No i może warto poczytać treść zamówienia zamiast prawie że krytykować.Z zamówienia wynika że 3 cyt. W ramach opracowywania Map dopuszczalne jest pozyskanie współrzędnych położenia pni drzew w oparciu o dane fotogrametryczne przekazane przez Zamawiającego oraz inne materiały pozyskane samodzielnie przez Wykonawcę, w tym Mapę zasadniczą (Materiały źródłowe), a także pomiary bezpośrednie w terenie. Czyli trzeba także aktualizować mapę zasadniczą, a więc geodeta. Zamówienie jest ciekawe, bo obecnie nie ma kryterium średnicy drzewa do pomiaru...
 1 
odpowiedz zgłoś
Ciekawostka Ciekawią mnie takie opracowania zwłaszcza ich cele. Mapa koron teraz mapa pni. Przecież drzewo swojej lokalizacji nie zmieniło. Większość drzew jest na mapie zasadniczej.
 5 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Ciekawostka ale sama informacja z mapy zasadniczej, że drzewo jest w zasadzie nic nie mówi - nie ma nic o wieku, gatunku, kondycji drzewa, więc jest średnio przydatna jesli np. miasto chce wiedzieć, które drzewa mogą stanowić potencjalne zagrożenie albo gdzie potrzeba nowych nasadzeń
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Ciekawostka Widzę tu trzy problemy. Problem 1 to podstawa prawna wydania środków na taki produkt. Problem drugi to ustawiczna aktualizacja tak wytworzonej bazy. Problem trzeci jest taki że o kondycji drzewa swiadczy wygląd, parametry i stan korzeni. Spodziewam się więc przetargu na mapę korzeni drzew.
 3 
 5 
zgłoś
odp: odp: Ciekawostka 1. Podstawa prawna w dokumentacji przetargowej. 2. W zależności od potrzeb UM będzie ją aktualizował 3. Nawet arboryści nie oceniają kondycji drzewa po korzeniach (chyba, że po wycięciu go ;))
 3 
 2 
zgłoś
odp: odp: Ciekawostka Trzeci to był sarkazm, skoro ktoś ogłosił mapę koron, teraz mapę pni to za chwilę będzie mapa korzeni ;). A nie można było od razu pozyskać informacji o całym drzewie zamiast wydawać 5 mln, a teraz robić kolejny przetarg ? Na to też jest podstawa, nazywa się ustawą o finansach publicznych.
 1 
zgłoś
odp: odp: Ciekawostka "A nie można było od razu pozyskać informacji o całym drzewie zamiast wydawać 5 mln, a teraz robić kolejny przetarg ?" Dla wszystkich drzew w Warszawie? Obstawiam, że kosztowałoby to nie 5 a 50mln.
 2 
zgłoś
odp: Ciekawostka Nie wiem czemu minusy. Owszem obiekt nie trzyma danych o tzw parametrach drzewa. Danych o np. budynku też nie trzyma w zakresie gdzie są okna czy balkony. Danych o drogach też nie trzyma bo nie ma pełnego katalogu nawierzchni. W innych obiektach też jest różnie. Wracając do tematu - z reguły jedno drzewo to jeden pień, tak mi się wydaje. A więc wystarczyłoby przesłownikować położenie koron.
odpowiedz zgłoś
odp: Ciekawostka Kiedyś wydawało mi się że po GUGiK robi szkolenia z LIDAR dla administracji żeby na darmowych danych które obecnie może pobrać z geoportalu mogła wykonywać takie analizy. Opis jest tutaj http://szkolenialidar.gugik.gov.pl/szkolenia/mater ialy-szkoleniowe/zeszyt-cwiczen/ Czy naprawdę trzeba wydawać kilka milionów zamiast posadzić kogoś, dać mu soft i oczekiwać wyników ?
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS