wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-19| Geodezja

Zaktualizowane bazy i szkolenie w kieleckim starostwie

Powiat Kielecki w listopadzie tego roku planuje zakończyć proces tworzenia baz danych GESUT oraz BDOT500. Z tego też powodu pracownicy powiatowej służby geodezyjnej przeszli ważne szkolenie z nowoczesnych technik prowadzenia geodezyjnych baz danych.


Zaktualizowane bazy i szkolenie w kieleckim starostwie

Bazy wdrażane są w ramach projektu „e-Geodezja – cyfrowy zasób geodezyjny powiatów: buskiego, jędrzejowskiego, kieleckiego i pińczowskiego” współfinansowanego w 85% ze środków z Unii Europejskiej. Całkowita wartość przedsięwzięcia realizowanego przez Powiat Kielecki to ponad 15 mln złotych.

– Nowe, cyfrowe opracowania zastąpią dotychczasowe mapy – mówi Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach. – Będą one dostosowane do obecnie obowiązujących standardów, pozwolą jednocześnie na pełne wykorzystanie nowoczesnych technologii informatycznych do aktualizacji i udostępniania zawartych w nich danych geodezyjnych. Dane te niezbędne są na kolejnych etapach realizowanych na obszarze powiatu inwestycji, począwszy od projektowania, poprzez właściwy proces budowlany, aż do jego zakończenia i geodezyjnej inwentaryzacji. Unowocześniona forma zarządzania danymi geodezyjnymi znacząco przyczyni się więc do przyspieszenia i usprawnienia procesów inwestycyjnych na naszym terenie – zaznacza.

Do pełnego wykorzystania potencjału wynikającego z pozyskanych przez powiat kielecki geodezyjnych opracowań cyfrowych niezbędne jest odpowiednie przygotowanie kadry wykwalifikowanych operatorów, realizujących zadania związane z aktualizacją oraz udostępnianiem danych z baz BDOT500 i GESUT.

– W tym celu w siedzibie naszego urzędu przeprowadzone zostało trzydniowe szkolenie pracowników kieleckiej, powiatowej służby geodezyjnej. W szkoleniu brali udział pracownicy zajmujący się realizacją zadań związanych ze wspomnianymi bazami. Szkolenie przeprowadzone zostało przez dostawcę wykorzystywanego w Starostwie w Kielcach oraz w wielu innych powiatach w Polsce oprogramowania wspomagającego prowadzenie PZGiK, firmę GEOBID – dodaje Paweł Kowalczyk, dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami.

Źródło: Powiat Kielecki


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@ Cieszy że gigantyczne podwyżki za zgłaszanie prac geodezyjnych przeznaczane są na szkolenia służby geodezyjnej. Zmiany oda w dobrym kierunku. Warto rozważyć wprowadzenie nowych opłat dla prywaciarzy. Od wielu lat mówi się o opłacie za przekazanie danych do ośrodków oraz o nowej składce za wykonywanie kontroli tej dokumentacji. Dziś wypłaty osób które de fakto dbają o jakość dokumentacji są obciążeniem dla budżetu centralnego. Prywaciarze powinni za to zapłacić zdaniem większości środowiska.
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: @ Możesz rozwinąć wątek środowiska? Bo ciągle jest jakiś dym o to. Kto to jest środowisko?
 1 
odpowiedz zgłoś
Szkolenia za 177 000 to pewnie będą oprotestowane przez GGK. On kiedyś takie piękne o tym listy otwarte pisał....
odpowiedz zgłoś
odp: Szkolenia Skąd wiesz, że to 177.000 zł.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Szkolenia Wystarczy poczytać stronę projektu i kwoty tam zapisane.
 1 
zgłoś
wielka szkoda Wielka szkoda że szkolenie jest organizowane dla urzędników a nie dla wykonawców którzy tak naprawdę wykonują pliki wsadowe...
odpowiedz zgłoś
odp: wielka szkoda a bo to program nie dla wykonawców. Wykonawcy, płacący za to, zadawaliby niewygodne pytania zamiast entuzjastycznych westchnień. Szkolenie jest z prowadzenia baz, a nie z mozolnego wprowadzania danych z pomiaru do tego nowoczesnego systemu. Szczególnie jest nowocześnie, gdy dostaje się nowoczesną mapę 2d z np. zdigitalizowanymi skarpami, do których ktoś w oparciu o wersję rozporządzenia -3.0 dodał pikiety jako podobiekty. I teraz trzeba je "odklejać" przed skasowaniem, linie przesuwać, dzielić, łączyć, żeby wprowadzić swój nowy pomiar. Uwielbiam edytować obiekty przylegające do siebie, gdy program nie może się zdecydować, który obiekt jest edytowany, ale zawsze to nie ten, który jest uaktywniony. Uwielbiam myśleć przy tym obiektowaniu, że za rok będę robił pomiar powykonawczy, gdy skończy się budowa, dla projektu której robię mapę nie obiektową w dwg i znów będzie to samo, od nowa. Ta myśl, że na 1 dzień pomiaru przypadają 2 dni obiektowania i pół dnia składania operatu - bezcenne.
odpowiedz zgłoś
odp: wielka szkoda Bzdura. Wykonawcy też są szkoleni. Tak wynika z projektu. Problem w tym że wykonawcy nie chcą się za darmo szkolić
odpowiedz zgłoś
odp: odp: wielka szkoda "W tym celu w siedzibie naszego urzędu przeprowadzone zostało trzydniowe szkolenie pracowników kieleckiej, powiatowej służby geodezyjnej. W szkoleniu brali udział pracownicy..." a to kiedy odbędą się darmowe dla wykonawców, żeby zamknąć projekt jak należy? Gdzie było ogłoszenie, bo tu mowa w czasie przeszłym o już odbytym szkoleniu? Jaki udział procentowy w szkolonych osobach/godzinach mają stanowić osoby z wykonawstwa wg tego projektu? A może już listy obecności są podpisane, przez tych, co wiedzieli, ale im się nie chciało? Ja może bym chciał się podszkolić, bo może moje ustyskiwanie na systemy PZGIK wynikają z niewiedzy? Ale jeszcze dopłacać mi się do tego nie chce a książek w księgarniach jak do np. Autacada nie widać.
zgłoś
odp: odp: wielka szkoda Dziń dobry, Autacad obok Macronstacji to najbardziej popularne softy.
zgłoś
3 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS