Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-15| Teledetekcja, Firma

Australia stawia na kosmiczne technologie, włączając polską SatRevolution w międzynarodową sieć

Satelity, które od razu wykryją pożary buszu, dostarczą rolnikom dane o uprawach w czasie rzeczywistym, połączą odległe australijskie społeczności oraz umożliwią dostęp do przestrzeni kosmicznej z Australii. To tylko niektóre z możliwości, na które stawia południowy kontynent. Dotychczas brak było dla nich strukturalnego wsparcia. Dzięki inicjatywie The Australian Space Manufacturing Network (ASMN), w którą włączyła się wrocławska spółka SatRevolution, kraj już w 2022 roku chce wyprodukować i umieścić na orbicie własne satelity oraz wysłać rakiety.


Australia stawia na kosmiczne technologie, włączając polską SatRevolution w międzynarodową sieć

SatRevolution, jako jedyna firma z Polski dołączyła do grona założycieli ASMN. Dzięki zaangażowaniu w inicjatywę będzie mogła stopniowo rozszerzać swoje działania na kontynencie.

– Udział w tym projekcie to dla nas spore wyróżnienie i jednocześnie zobowiązanie – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRevolution. – Wiele rozwiązań branży kosmicznej jest realizowanych niezależnie od siebie. ASMN daje możliwość ścisłej współpracy i wymiany doświadczeń, co w krótkim czasie przełoży się na konkretne realizacje. W ramach planowanego projektu MMIC SatRevolution będzie przede wszystkim zaangażowane w budowę fabryki. Dostarczymy know-how, które wypracowaliśmy w ostatnich latach przy realizacji własnych projektów – wyjaśnia.

Inicjatorem powstania ASMN jest australijska firma Gilmour Space Technologies, która przy wsparciu funduszy VC, australijskiego rządu oraz pozostałych członków założycieli planuje realizację projektu o wartości 150 mln dol. w ramach programu rządu federalnego „Modern Manufacturing Initiative – Collaboration” (MMIC), który stawia na współpracę firm, rządu, instytucji naukowych oraz angażuje w realizację kosmicznych celów środki pozyskane od rządu i prywatnych inwestorów oraz funduszy VC.

Celem współpracy firm z branży kosmicznej jest:

  • budowa wspólnego kompleksu testowego i produkcyjnego, który umożliwi wszystkim członkom postęp w badaniach kosmicznych i rozwój technologii po niższych kosztach,
  • stworzenie zaawansowanego zakładu produkcyjnego do budowy komercyjnych rakiet i satelitów,
  • budowa orbitalnego portu kosmicznego w Abbot Point koło Bowen w północnej części stanu Queensland, który pomoże wynieść stworzone urządzenia w przestrzeń kosmiczną.

Źródło: SatRevolution


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS