|2021-10-15|
Teledetekcja, Firma
Australia stawia na kosmiczne technologie, włączając polską SatRevolution w międzynarodową sieć
Satelity, które od razu wykryją pożary buszu, dostarczą rolnikom dane o uprawach w czasie rzeczywistym, połączą odległe australijskie społeczności oraz umożliwią dostęp do przestrzeni kosmicznej z Australii. To tylko niektóre z możliwości, na które stawia południowy kontynent. Dotychczas brak było dla nich strukturalnego wsparcia. Dzięki inicjatywie The Australian Space Manufacturing Network (ASMN), w którą włączyła się wrocławska spółka SatRevolution, kraj już w 2022 roku chce wyprodukować i umieścić na orbicie własne satelity oraz wysłać rakiety.
SatRevolution, jako jedyna firma z Polski dołączyła do grona założycieli ASMN. Dzięki zaangażowaniu w inicjatywę będzie mogła stopniowo rozszerzać swoje działania na kontynencie.
– Udział w tym projekcie to dla nas spore wyróżnienie i jednocześnie zobowiązanie – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRevolution. – Wiele rozwiązań branży kosmicznej jest realizowanych niezależnie od siebie. ASMN daje możliwość ścisłej współpracy i wymiany doświadczeń, co w krótkim czasie przełoży się na konkretne realizacje. W ramach planowanego projektu MMIC SatRevolution będzie przede wszystkim zaangażowane w budowę fabryki. Dostarczymy know-how, które wypracowaliśmy w ostatnich latach przy realizacji własnych projektów – wyjaśnia.
Inicjatorem powstania ASMN jest australijska firma Gilmour Space Technologies, która przy wsparciu funduszy VC, australijskiego rządu oraz pozostałych członków założycieli planuje realizację projektu o wartości 150 mln dol. w ramach programu rządu federalnego „Modern Manufacturing Initiative – Collaboration” (MMIC), który stawia na współpracę firm, rządu, instytucji naukowych oraz angażuje w realizację kosmicznych celów środki pozyskane od rządu i prywatnych inwestorów oraz funduszy VC.
Celem współpracy firm z branży kosmicznej jest:
- budowa wspólnego kompleksu testowego i produkcyjnego, który umożliwi wszystkim członkom postęp w badaniach kosmicznych i rozwój technologii po niższych kosztach,
- stworzenie zaawansowanego zakładu produkcyjnego do budowy komercyjnych rakiet i satelitów,
- budowa orbitalnego portu kosmicznego w Abbot Point koło Bowen w północnej części stanu Queensland, który pomoże wynieść stworzone urządzenia w przestrzeń kosmiczną.
Źródło: SatRevolution
|