wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-14| Geodezja, GIS, Instytucje

GUGiK i KOWR wymienią się danymi i wiedzą. Skorzystają nie tylko rolnicy

Wczoraj (13 października) podpisano porozumienie o współpracy między Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii. Jego efekty mamy zobaczyć już wkrótce m.in. na Geoportal.gov.pl.


GUGiK i KOWR wymienią się danymi i wiedzą. Skorzystają nie tylko rolnicy <br />
Od lewej: minister rolnictwa, dyrektor KOWR, główny geodeta kraju
Od lewej: minister rolnictwa, dyrektor KOWR, główny geodeta kraju

W ramach współpracy KOWR przekaże dane wraz z odnośnikami do swojego serwisu eRolnik –platformy usług elektronicznych przeznaczonych dla rolników. Na ich podstawie GUGiK stworzy wizualizację działek w formie warstwy na mapach Geoportal.gov.pl. W drugim etapie realizacji projektu przeglądarka eRolnik zostanie rozbudowana o prezentację graficzną na własnej platformie geolokalizacyjnej lub na bazie integracji z narzędziami takimi jak właśnie Geoportal.

List intencyjny w tej sprawie podpisali dyrektor generalny KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola oraz główny geodeta kraju Waldemar Izdebski.

– Cieszę się, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zasili danymi platformę eRolnik, której elementem jest budowany w ramach jednego z projektów Polskiego Ładu („Więcej Ziemi dla Rolnika”) Centralny System Informatyczny Katalogujący Zasób Własności Rolnej Skarbu Państwa – powiedział minister Grzegorz Puda, w którego obecności podpisano porozumienie. – Pragnę podkreślić, że celem porozumienia jest również podjęcie współpracy instytucji publicznych dla udoskonalenia infrastruktury przestrzennej państwa – dodał minister.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że dzisiejsze wydarzenie jest realizacją polityki promocji nowoczesnej techniki, a już wkrótce zostaną przedstawione kolejne działania wynikające z podpisanego dziś dokumentu. – Te wszystkie inicjatywy wpisują się wprost w działania wynikające z Polskiego Ładu – dodał minister.

Dyrektor generalny KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola zwróciła uwagę, że celem porozumienia jest udostępnienie platformy będącej punktem styku interesów różnych grup związanych z produkcją rolną, w którym centralnym miejscem jest nowoczesny i przyjazny urząd. – Nasze rozwiązanie uprości załatwianie spraw urzędowych, zapewni miejsce wspólnej komunikacji wszystkich zainteresowanych grup i oprócz tego zaoferuje funkcjonalności, których do tej pory brakowało, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolnictwa i produkcji rolnej – stwierdziła.

Małgorzata Gośniowska-Kola zauważyła, że korzystanie z zasobu danych i usług przestrzennych GUGiK bezsprzecznie ułatwi i usprawni realizację ustawowych zadań Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w zakresie gospodarowania nieruchomościami Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Zadowolenia z podpisania porozumienia nie krył również GGK Waldemar Izdebski, który zwrócił uwagę, że dzięki temu przybędzie danych w polskiej infrastrukturze danych przestrzennych, której centralnym elementem jest serwis Geoportal.gov.pl.

Podjęte w ramach porozumienia działania służyć będą nie tylko rozwojowi Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, ale w istotnym wymiarze przyczynią się do udoskonalenia infrastruktury przestrzennej państwa – czytamy w komunikacie GUGiK.

Źródło: GUGiK, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Brawo Minister rolnictwa i szefowa KOWR w maseczkach a prezes gugik zęby zacisnął, powietrze wstrzymał i proszę jakie piękne ujęcie. W pełnej krasie tylko nie widać z kim.
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Brawo pan Główny Geodeta jest tak ważny że jego się nawet wirusy nie imają. Pewnie doszedł do wniosku, że skoro inni mają maski to on już jest chroniony i nie ma sensu zasłaniać swojej pięknej twarzy. A nuż by go ktoś nie poznał na tym zdjęciu i nie przypisał zasług
 2 
odpowiedz zgłoś
Hot news W szczególności gorąca informacja to ta, że "na ich podstawie GUGiK stworzy wizualizację działek w formie warstwy na mapach Geoportal.gov.pl.", tzn., danych wraz z odnośnikami do swojego serwisu przekazanych przez KOWR, jak napisano to wcześniej w treści wiadomości. Czy nie wystarczy nam już tych dotychczas "stworzonych wizualizacji działek"? Ja czekam na "utworzenie wiarygodnej, a w szczególności aktualnej bazy danych o działkach katastralnych". Na pewno przyda się taka baza danych każdemu urzędowi, bez podpisywania zbędnych porozumień. To takie jedno z moich skromnych marzeń :-)
 3 
odpowiedz zgłoś
Ktoś coś wie co się dzieje z S2MUR? Ogłaszano jakiś czas temu budowę systemu satelitarnego monitorowania upraw rolnych w Polsce. Chyba czytałam o tym nawet na Geoforum. Może Główny też się tym zainteresował?
odpowiedz zgłoś
odp: Ktoś coś wie co się dzieje z S2MUR? OPGK Elbląg w S2MUR załapał się na doradztwo za sporo złotówek. Zobaczymy co uszyją za warunki na system :) już się cieszę bo będzie ciekawie :)
 1 
odpowiedz zgłoś
Biznes to kontakty, nieważne co się robi, ważne z kim się rozmawia. GGK właśnie silnie pracuje nad przyszłymi i nie tylko kontraktami.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Biznes Hmm nie wiem czy dobrze kojarzę z newsów ale mggp chyba wygrał przetarg na opracowanie koncepcji portalu (?) A czego oczekują rolnicy? Z rozmów z rolnikami wiem że oczekują własnie darmowych zobrazowan satelitarnych w różnych zakresach aby odpowiednio dobierac nawozy, które notabene ostatnimi czasy są bardzo w cenie. Ja naprawdę nie wiem dlaczego w Ministerstwie Rolnictwa pracują sami imoertynenci. Przecież to nie jest żadna nieosiągalna technologia...zadna nowosc, przecież mnie uczyli takich zastosowań na licencjacie z twledetekcji 10 lat temu. Zamiast tych idiotycznych wsparc i projektów dla indywidualnych rolników powinni pomyśleć i od 5 lat smarować pieniądz na wysokorozdzilecze fotki co tydzien.
 1 
odpowiedz zgłoś
No nic mnie tak nie rozśmieszyło z rana jak ten artykuł... rolnicy naprawdę mają gdzieś brak katastru gruntów który byłby dla nich gwarancją własności ziemi. Oni z utęsknieniem czekają na gadżety które, za ich zresztą pieniądze, sprezentują im ładni państwo z Warszawy. No fajnie się tam bawicie chociaż drogo nas to wszystkich kosztuje.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS