Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-11| GIS, Teledetekcja, Edukacja

Poznańskie uczelnie zbudują teledetekcyjny system monitoringu upraw

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu oraz firmą Poldrone z Gniezna rozpoczęły realizację projektu polegającego na stworzeniu innowacyjnej usługi informatycznej dla rolnictwa pod nazwą SenseCrops.


Poznańskie uczelnie zbudują teledetekcyjny system monitoringu upraw

SenseCrops ma być narzędziem bazującym na sztucznej inteligencji, które w każdej fazie wzrostu rośliny (pszenicy ozimej, rzepaku, kukurydzy) wskaże przewidywany plon, ilości potrzebnego nawozu czy stan nawodnienia, uwzględniając przy tym podział na jednorodne części pól i szczegółową informację dotyczącą stanu gleby. Niezbędne do tego dane zbierze latający nad polem uprawnym dron.

Jak tłumaczy prof. UAM dr hab. inż. Cezary Kaźmierowski: – Celem projektu jest przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad innowacyjnym w skali kraju produktem, tj. usługą informatyczną, która pomoże zoptymalizować zarządzanie produktywnością upraw rolniczych z wykorzystaniem zobrazowań satelitarnych, spersonalizowanych usług GIS oraz algorytmów sztucznej inteligencji. Wyniki tych analiz będą udostępniane w dedykowanym portalu rolniczym – wyjaśnia naukowiec z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.

Efektem tych działań ma być prototyp systemu na określonym poziomie gotowości technologicznej. Całkowity koszt projektu wynosi niemal 9 mln. zł. Na jego realizację konsorcjum otrzymało grant NCBiR w ramach konkursu Szybka Ścieżka „Agrotech”.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS