wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-07| GIS, Teledetekcja

WorldDEM Neo - nowy globalny numeryczny model terenu

Europejski koncern Airbus zaprezentował bazę WorldDEM Neo – najbardziej szczegółowy numeryczny model terenu całego świata.


WorldDEM Neo - nowy globalny numeryczny model terenu
WorldDEM Neo - nowy globalny numeryczny model terenu <br />
Porównanie WorldDEM i WorldDEM Neo
Porównanie WorldDEM i WorldDEM Neo

Jak wskazuje nazwa, opracowanie jest rozwinięciem bazy WorldDEM zaprezentowanej w 2016 roku. Przypomnijmy pokrótce: WorldDEM został wykonany dla całego świata w technologii satelitarnej interferometrii radarowej (InSAR) bazującej na danych z bliźniaczych satelitów TerraSAR-X oraz TanDEM-X.

Co wyróżnia WorldDEM Neo? Przede wszystkim lepsza aktualność. Opracowanie bazuje bowiem na obserwacjach satelitarnych wykonywanych w latach 2017-2021. Ale oprócz tego specjalistom z Airbusa udało się podnieść szczegółowość tych danych wysokościowych. Rozdzielczość modeli podniesiono bowiem z dotychczasowych 12 do 5 metrów, i to dla całego świata. Deklarowana dokładność danych wynosi 2,5 m.

WorldDEM Neo dostępny jest zarówno jako numeryczny model pokrycia terenu, jak i model terenu (a więc bez uwzględnienia roślinności i zabudowy).

W ocenie Airbusa baza będzie przydatna np. w planowaniu misji lotniczych, górnictwie, zarządzaniu infrastrukturą przesyłową, a także przy ortorektyfikacji zobrazowań satelitarnych.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS