wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-07| Firma, Prawo

Popularność BIM wśród polskich firm rośnie powoli

48% krajowych firm wdrożyło już u siebie metodykę modelowania informacji o budynkach (BIM), a kolejne 18% ma to w planach – wynika z kolejnej edycji ankiety przeprowadzonej z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju i Technologii.


Popularność BIM wśród polskich firm rośnie powoli <br />
fot. GDDKiA
fot. GDDKiA
Popularność BIM wśród polskich firm rośnie powoli
Popularność BIM wśród polskich firm rośnie powoli

Badanie zrealizowano we współpracy z PwC Advisory oraz Stowarzyszeniem Klaster Technologii Informacyjnych w Budownictwie (BIM Klaster). W tym roku wzięło w nim udział 170 osób – głównie projektantów oraz generalnych wykonawców i przedstawicieli nadzoru.

Z tegorocznych ankiet wnika, że w ciągu ostatniego roku zwiększyła się liczba organizacji, w których planowane jest wdrożenie BIM (patrz wykres obok). Spadła natomiast liczba firm, w których wdrożenie nastąpiło w ostatnich latach. Wartym odnotowania jest to, że wzrosła też liczba firm, w których wdrożenie nie jest planowane lub co do których nie ma jasnej deklaracji. Spośród wszystkich ankietowanych największa ilość – prawie 39% – nie zrealizowała jeszcze ani jednego projektu z zastosowaniem BIM.

Respondenci reprezentujący firmy, które wdrożyły BIM, w zdecydowanej większości oceniają ten krok pozytywnie (80%). Odsetek osób mających przeciwne zdanie jest marginalny.

Spośród firm, które wdrożyły BIM, prawie 40% wykorzystywało w ciągu ostatniego roku tzw. collaborative BIM, który zdefiniowano jako sytuację, gdy większość opracowań realizowanych w ramach projektu ma formę modeli BIM oraz służą one do wymiany danych i wykonywania analiz. W co trzeciej firmie BIM wykorzystuje się wewnętrznie (bez wymiany informacji na bazie modeli). Ponadto prawie 9% badanych wykorzystuje BIM jedynie do celów wizualizacyjnych, a co dziesiąty w cyklu życia obiektu.

W porównaniu z ubiegłym rokiem odsetek osób, które deklarują posiadanie tylko podstawowej wiedzy z zakresu BIM, wzrósł ponad dwukrotnie, a osób, które deklarują posiadanie zaawansowanej wiedzy – o połowę. Odsetek osób nieposiadających wiedzy o BIM lub określających ją jako znikomą jest zbliżony do ubiegłorocznego i wynosi 18%.

Jako największe korzyści z wdrożenia BIM w Polsce respondenci wskazywali – podobnie jak przed rokiem – polepszenie komunikacji pomiędzy stronami procesu inwestycyjnego (62%), zwiększenie jakości usług budowlanych (44%) oraz zwiększony poziom kontroli nad przebiegiem procesu inwestycyjnego i transparentność danych (41%). Mimo tych korzyści ponad dziesięciokrotnie wzrósł odsetek badanych, którzy uważają, że wdrożenie BIM w Polsce nie przyniesie żadnych istotnych korzyści.

Z kolei za największe „hamulce” dla rozwoju BIM w Polsce wskazywano koszt oprogramowania (46%), niskie wynagrodzenia za projekty realizowane z zastosowaniem BIM (34%) oraz niski poziom wiedzy o tej metodyce przedstawicieli branży (33,5%). Tuż za podium znalazł się brak standardów (29%).

Pełne wyniki ankiety

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
BIM z praktyki Zaskoczyła mnie ta ankieta jako osoby pracuje w BIM. Przypuszczam że ta ankieta pokazuje że 48% firm pracuje na modelach 3D (mniejszych lub większych), ale nie jest to BIM tylko model 3D!!!! Ciekawe jak zmieni się ten procent gdy wprost zapytamy ile z tych 48% ma u siebie CDE połączone z modelem 3D i standardy obiegu i nazewnictwa dokumentów? Pewnie spadnie do 4.8%. Głównym hamulcem BIM są Ci co najwięcej o tym mówią, czyli zamawiający publiczni. Żeby był BIM to najpierw trzeba zainwestować a nie oczekiwać efektów.
 7 
odpowiedz zgłoś
Jak ma działać BIM skoro materiałów brak! W przypadku chronicznego braku i polowania na materiały budowlane oraz wzrostu cen z dnia na dzień o 300-400% żaden BIM się nie sprawdzi. Tu potrzebny jest zaopatrzeniowiec z PRL (zwykle służbowy alkoholik).
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS