|2021-10-07|
Firma, Prawo
Popularność BIM wśród polskich firm rośnie powoli
48% krajowych firm wdrożyło już u siebie metodykę modelowania informacji o budynkach (BIM), a kolejne 18% ma to w planach – wynika z kolejnej edycji ankiety przeprowadzonej z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
fot. GDDKiA
|
|
|
|
|
|
Badanie zrealizowano we współpracy z PwC Advisory oraz Stowarzyszeniem Klaster Technologii Informacyjnych w Budownictwie (BIM Klaster). W tym roku wzięło w nim udział 170 osób – głównie projektantów oraz generalnych wykonawców i przedstawicieli nadzoru.
Z tegorocznych ankiet wnika, że w ciągu ostatniego roku zwiększyła się liczba organizacji, w których planowane jest wdrożenie BIM (patrz wykres obok). Spadła natomiast liczba firm, w których wdrożenie nastąpiło w ostatnich latach. Wartym odnotowania jest to, że wzrosła też liczba firm, w których wdrożenie nie jest planowane lub co do których nie ma jasnej deklaracji. Spośród wszystkich ankietowanych największa ilość – prawie 39% – nie zrealizowała jeszcze ani jednego projektu z zastosowaniem BIM.
Respondenci reprezentujący firmy, które wdrożyły BIM, w zdecydowanej większości oceniają ten krok pozytywnie (80%). Odsetek osób mających przeciwne zdanie jest marginalny.
Spośród firm, które wdrożyły BIM, prawie 40% wykorzystywało w ciągu ostatniego roku tzw. collaborative BIM, który zdefiniowano jako sytuację, gdy większość opracowań realizowanych w ramach projektu ma formę modeli BIM oraz służą one do wymiany danych i wykonywania analiz. W co trzeciej firmie BIM wykorzystuje się wewnętrznie (bez wymiany informacji na bazie modeli). Ponadto prawie 9% badanych wykorzystuje BIM jedynie do celów wizualizacyjnych, a co dziesiąty w cyklu życia obiektu.
W porównaniu z ubiegłym rokiem odsetek osób, które deklarują posiadanie tylko podstawowej wiedzy z zakresu BIM, wzrósł ponad dwukrotnie, a osób, które deklarują posiadanie zaawansowanej wiedzy – o połowę. Odsetek osób nieposiadających wiedzy o BIM lub określających ją jako znikomą jest zbliżony do ubiegłorocznego i wynosi 18%.
Jako największe korzyści z wdrożenia BIM w Polsce respondenci wskazywali – podobnie jak przed rokiem – polepszenie komunikacji pomiędzy stronami procesu inwestycyjnego (62%), zwiększenie jakości usług budowlanych (44%) oraz zwiększony poziom kontroli nad przebiegiem procesu inwestycyjnego i transparentność danych (41%). Mimo tych korzyści ponad dziesięciokrotnie wzrósł odsetek badanych, którzy uważają, że wdrożenie BIM w Polsce nie przyniesie żadnych istotnych korzyści.
Z kolei za największe „hamulce” dla rozwoju BIM w Polsce wskazywano koszt oprogramowania (46%), niskie wynagrodzenia za projekty realizowane z zastosowaniem BIM (34%) oraz niski poziom wiedzy o tej metodyce przedstawicieli branży (33,5%). Tuż za podium znalazł się brak standardów (29%).
Pełne wyniki ankiety
JK
|